Skip to content

Światowa premiera koncertu fortepianowego h-moll Moszkowskiego

W czasie koncertu Czwartkowych Spotkań Muzycznych w Filharmonii Narodowej 9 stycznia miała miejsce światowa premiera odkrytego niedawno Koncertu fortepianowego h-moll Moritza Moszkowskiego w wykonaniu artystów bułgarskich – pianisty Ludmila Angelova i dyrygenta Vladimira Kiradjieva. Artyści wystąpili w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej.

Ignacy Jan Paderewski tak pisał i wyrażał swe zdanie o Moszkowskim – „Po Chopinie, to Moszkowski najlepiej rozumie, jak pisać na fortepian, a jego utwory zawierają pełną gamę pianistycznych technik”.

Moritz Moszkowski był niemieckim kompozytorem, wirtuozem fortepianu i dyrygentem przełomu XIX i XX wieku. Dużo komponował, choć większość jego twórczości jest mało znana szerokiej publiczności. Jest jednak znany wszystkim adeptom gry na fortepianie. Jego repertuar koncertowy pozostaje niestety w cieniu, a najbardziej znanym utworem i jak wcześniej sądzono jedynym był dotychczas Koncert fortepianowy E-dur (zobacz YOUTUBE). Odkrycie z 2011 roku dalo światu informację, że pierwszy koncert na fortepian i orkiestrę w tonacji h‑moll Moszkowski napisał w wieku dwudziestu lat. Utwór nigdy wcześniej nie został opublikowany. Nastąpiło to dopiero w 2013 r.
Utwór jest obecnie flagowym wykonaniem bułgarskiego duetu Ludmil Angelov i Vladimir Kiradjiev. W ich wykonaniu okazał sie popisem wielkiej wirtuozerii.

Pianista, Ludmil Angelov zasłynął jako doskonały interpretator nowych, mało znanych utworów. W Warszawie zagrał z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podkarpackiej z Rzeszowa pod batutą Vladimira Kiradjieva.

Red. na podst. info Filharmonia Narodowa