Skip to content

Polski pianista z nagrodą Grammy

Prestiżową nagrodę Grammy otrzymał pierwszy raz w historii tego konkursu polski pianista Włodek Pawlik. Miało to miejsce w niedzielę, 26 stycznia, w Los Angeles.

Muzyczną nagrodę Grammy Polak otrzymał za płytę „Night in Calisia”, którą jego zespół nagrał wspólnie z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka. Jest to pierwsza w historii nagroda Grammy dla polskiego jazzmana. Polak zwyciężył w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”.Włodek Pawlik urodził się w 1958 roku. Ukończył warszawską Akademię Muzyczną w klasie fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej. Jest nie tylko znakomitym pianistą jazzowym, ale także kompozytorem muzyki filmowej i pedagogiem.

Prapremiera „Night in Calisia” odbyła się 19 czerwca 2010 roku w Kaliszu z okazji 1850-lecia miasta Kalisza. Kompozycja została stworzona na zamówienia dyrygenta Adama Klocka, dyrektora Filharmonii Kaliskiej. Dwa lata później dokonano nagrania kompozycji w studiach Polskiego Radia.

Red. na podst. tvn24.pl