Skip to content

Gra na fortepianie pozytywnie wpływa na rozwój mózgu

Mózg człowieka to prawdopodobnie najbardziej fascynujący organ w jego ciele . To w nim znajdują się komórki, które decyduję o tym, że jesteśmy tym kim jesteśmy. W tym artykule opisane są największe korzyści dla tego niezwykłego organu płynące z gry na fortepianie. Tam gdzie to możliwe, przytoczone zostały  badania naukowe. Niektóre z korzyści nie są jeszcze zbadane przez naukowców, ale są tak oczywiste, że nie sposób o nich nie wspomnieć.

1

Zapewnij swojemu dziecku świetlaną przyszłość

W wielu badaniach stwierdzono, że gra na fortepianie ma ogromny wpływ na rozwój mózgu na wielu płaszczyznach. Co ciekawe, największy wpływ odnotowany jest w przypadku wczesnego rozpoczęcia gry na fortepianie. Najlepiej, jak twierdzą naukowcy, przed 7 rokiem życia. Jednym z wielu przykładów pokazującym ten wpływ jest badanie “Early Musical Training and White-Matter Plasticity in the Corpus Callosum: Evidence for a Sensitive Period” (link) z 2013 roku. Badanie pokazuje, że dzieci, które rozpoczęły grę na instrumencie muzycznym przed 7 rokiem życia, mają lepsze połączenia w Ciele modzelowatym (eng. Corpus Callosum), które łączy 2 półkule w mózgu. Wynika to z tego, że we wczesnym okresie rozwoju mózgu, jest on dużo bardziej elastyczny.

Wniosek: Jeżeli chcesz uzyskać maksymalny efekt i chcesz przygotować swoje dziecko na bycie geniuszem, rozpocznij edukacje muzyczną dziecka tak szybko jak to tylko możliwe.

2

Naucz swoje dziecko systematyczności i dyscypliny

Wielu naukowców porównuje dyscyplinę do mięśnia. Regularnie ćwiczona, siła woli staje się bardzo mocna. Powszechnie wiadomo także, że dyscyplina i systematyczność jest jednym z kluczowych czynników, które wpływają na tzw.  „sukces życiowy”. Niestety, nie ma oficjalnych badań naukowych stwierdzających relację między nauką gry na fortepianie a dyscypliną człowieka. Ale w tym miejscu można odwołać się do zdrowego rozsądku oraz zadać pytanie retoryczne. Czy regularna gra i ćwiczenie na fortepianie nie nauczy naszego dziecka dyscypliny i systematyczności ?

Wniosek: Gra na fortepianie nauczy twoje dziecko dyscypliny oraz systematyczności, które są niezbędne aby osiągnąć sukces w każdej dziedzinie życia.

3

Zapewnij sobie lub twojemu dziecku szczęśliwą starość

Korzyści z nauki gry na fortepianie nie kończą się we wczesnym wieku. Jennifer Bugos pokazała, że skorzystają także osoby starsze rozpoczynające lub kontynuujące naukę gry na instrumencie. W swoim eksperymencie Jenniffer badała wpływ nauki gry na fortepianie na osoby w wieku od 60 do 85 lat. Po upływie 6 miesięcy, osoby, które uczyły się gry na fortepianie odnotowały znaczącą poprawę w funkcjonowaniu mózgu. Pośród korzyści dla osób starszych znalazły się powracająca i lepsza pamięć, polepszona płynność w mowie , szybkość przetwarzania informacji, umiejętność planowania oraz inne umiejętności poznawcze.

Wniosek: Nigdy nie jest za późno. Oprócz czystej przyjemności płynącej z gry na fortepianie samej w sobie, znacząco skorzysta także twój mózg, bez znaczenia w jakim jesteś wieku.

4

Rozbudź swoją kreatywność

Kreatywność jest w każdym. Już od dawna naukowcy udowodnili, że kreatywne myślenie to nie tylko dar z którym człowiek się rodzi, ale także efekt tego w jaki sposób żyje. I sporo dowodów wskazuje na to, że ci, którzy grają na fortepianie robią to co wspomaga ich kreatywne myślenie.  Jedno z badań wskazujących na zwiększoną kreatywność muzyków przeprowadzono w Vanderbilt. Muzycy wykazali się znacznie większą kreatywnością w wymyślaniu alternatywnych sposobów wykorzystania przedmiotów codziennego użytku. Oprócz bardziej kreatywnych pomysłów, podczas rozwiązywania problemu aktywność mózgu były monitorowana za pomocą techniki NIRS (near-infrared spectroscopy). Naukowcy zauważyli, że w mózgach osób uczących się gry na fortepianie, w rozwiązanie zaangażowane były obydwie półkule, podczas gdy u osób bez edukacji muzycznej, znacząco dominowała tylko jedna z półkul.

Wniosek: Gra na fortepianie jest doskonałym sposobem aby zwiększyć poziom twojej naturalnej kreatywności

5

 Zyskaj koncentracje

Gra na fortepianie to zajęcie, w którym zaangażowane są praktycznie wszystkie części mózgu. Osoba grająca na fortepianie musi równocześnie czytać nuty, skupić się na ich wysokości, na ich długości, musi wybrać odpowiedni palec, trafić w odpowiedni klawisz, utrzymywać tempo, pamiętać o tonacji w której aktualnie gra. Wszystko w tym samym momencie. Gra na fortepianie wymaga niezwykłej koncentracji. Pomimo braku naukowych dowodów na lepszą koncentrację osób uczących się gry na fortepianie, po raz kolejny zdrowy rozsądek podpowiada, że umiejętność koncentracji wyćwiczona w trakcie gry na fortepianie ma przełożenie na koncentrację w innych dziedzinach życia.

Wniosek: Gra na fortepianie wykształca w człowieku umiejętność doskonałej koncentracji, która może mieć przełożenie na inne dziedziny życia.

 

Usuń negatywne emocje

Wyobraź sobie, że dostałeś magiczną tabletkę. Magiczną tabletkę, która usuwa twój stres, a co więcej z gwarantuje braku skutków ubocznych. Naukowcy udowodnili, że gra na fortepianie nie tylko rozwija nasz mózg w dłuższej perspektywie. Dostarcza ona także wiele krótkofalowych korzyści takich jak np. obniżenie poziomu stresu, a co za tym idzie, większy spokój. Hormonem związanym z negatywnymi skutkami stresu w organizmie jest kortyzol (eng: Cortisol) W roku 2011 przeprowadzono badanie, w których zmierzono wpływ różnych zajęć na redukcję stresu. Naukowcy zaobserwowali, że spośród kilku alternatywnych metod redukcji stresu takich jak Kaligrafia, modelowanie gliny, czy medytacja, gra na fortepianie była najbardziej efektywna w redukcji poziomu tego hormonu w organizmach osób biorących udział w badaniu.

Wnioski: Gra na fortepianie znacząco poprawia samopoczucie poprzez znaczącą redukcję stresu.

6

Zastąp je pozytywnymi

Gra na fortepianie  nie tylko redukuje stresu. Gra na fortepianie to przyjemność i miło spędzony czas. Dostarcza ona mózgowi ogrom pozytywnych emocji i doznań, co potwierdzają badania naukowe. W niedawno przeprowadzonym eksperymencie Profesor Dunbar z uniwersytetu Oxford pokazał, że muzyk grający na instrumencie doświadcza zwiększonego uwolnienia endorfin. Endorfiny, to hormony, które są odpowiedzialne za odczucie przyjemności.

PODSUMOWANIE: Obojętnie czy twoją motywacją jest długofalowy rozwój mózgu, czy krótkofalowa korzyść dla samopoczucia. Obojętnie czy jesteś osobą młodą czy starszą. Gra na fortepianie to nie tylko sposób na miło spędzony czas. To ogrom korzyści dla twojej osoby. Gra na fortepianie to jeden z najlepszych sposobów na efektywne wykorzystanie twojego wolnego czasu i na aktywne spędzenie wypoczynku.

 

Źródła:

1) http://www.jneurosci.org/content/33/3/1282.abstract

3) http://news.nationalgeographic.com/news/2014/01/140103-music-lessons-brain-aging-cognitive-neuroscience/

4) http://news.vanderbilt.edu/2008/10/musicians-use-both-sides-of-their-brains-more-frequently-than-average-people-65577/

5) http://ijm.sagepub.com/content/29/3/257.short

6) http://www.theatlantic.com/health/archive/2013/01/study-performing-music-gets-us-high/267138/