Skip to content

Czym jest korekta w pianinach i fortepianach?

Korekta pianina czy fortepianu to bardzo złożony proces, dzięki któremu instrument będzie działał tak, jak tego oczekujemy. Zarówno profesjonalni pianiści jak i okazjonalni muzycy mogą cieszyć się z rezultatów wykonania korekty.
Poetycko rzecz ujmując, dzięki niej możemy zmienić instrument ze zdradliwego kochanka w wiernego partnera. Aby jednak wiedzieć czego można w ogóle oczekiwać, należy wiedzieć czym jest zabieg korekty i co można dzięki niemu osiągnąć.

Czym jest korekta instrumentu?
Jest to sprawdzenie i regulacja kilku tysięcy elementów mechanizmu w pianinach i fortepianach. Ma ona za zadanie ustawienie mechaniki tak, aby działał on sprawnie podczas gry na instrumencie. Dzięki niej możemy uzyskać dynamikę dźwięku tj. forte, piano – głośno , cicho.

Na czym polega?
Proces korekty zaczyna się na etapie naprawy i wymiany zużytych części mechanizmu. W mechaniźmie pianinowym występują takie podzespoły jak: ramiak klawiatury z klawiszami, dźwignia orzecha z trzonkiem i młotkiem, dźwignia główna oraz dźwignia tłumikowa.
W fortepianie współczesnym sprawa jest bardziej złożona, bo w odróżnieniu od pianinowego mechanizmu opartego na trzy dźwigniowym systemie, jest ich pięć. Dodatkowym podzespołem w fortepianie jest dźwignia repetycyjna oraz rozbudowany mechanizm tłumikowy. Dodać trzeba, że instrumenty posiadają urządzenia pedałowe.

Po usunięciu wszystkich uszkodzonych części przystępujemy do regulacji, tak aby wszystkie wymienione podzespoły współdziałały prawidłowo ze sobą wraz z innymi zespołami instrumentu takimi jaki obudowa oraz dźwięcznica, w której umieszczone są struny.
Po wykonaniu regulacji następuje wielokrotne strojenie i intonacja dźwięku.

Instrument powinien być przez jakiś czas „obgrywany”.

Po tym etapie następuje końcowa regulacja i intonacja dźwięku, która powinna być wykonywana w pomieszczeniach, gdzie instrument będzie używany.
W czasie ostateczniej regulaji i intonacji dźwięku sugerujemy się opinią grającego, co do płynności i ciężaru gry jak i barwy dźwięku, którą uzyskujemy w czasie pracy nad filcem młotka.

Pomieszczenie, w którym będzie znajdował sie instrument powinino posiadać stałą temperaturę i wilgotność powietrza tj. 18-24C i 50-65% wilgotności i być ustawione z dala od źródeł ciepła (kaloryfery, okna) – ok. 2m.

cropped-klaviano_tu.jpg

Co mogę zrobić sam?
Pod żadnym pozorem nie można wykonywać samemu żadnych czynności związanych z korektą. Pracę tę najlepiej powierzyć fachowcowi bezpośrednio opiekującemu się instrumentem. Remonty natomiast najlepiej zlecać w wyspecjalizowanych warsztatach.
To, co możemy zrobić samemu, to spisać nasze spostrzeżenia co do podejrzewanych usterek, oraz zdefiniować swoje oczekiwania względem instrumentu. Dzięki temu fachowiec będzie wiedział w jakim kierunku działać, a my możemy się spodziewać, że pianino czy fortepian spełni nasze oczekiwania.


Artykuł konsultowany ze specjalistą – technikiem fortepianowym, Piotrem Prześniakiem.

źródła:  1 || 2 || 3