Skip to content

Artysta Steinwaya, Rafał Blechacz z nagrodą Gilmore Artist Award

Polski utytułowany pianista, 28-letni Rafał Blechacz, Artysta Steinwaya zdobył nagrodę Gilmore Artist Award. Jest jedno z najbardziej niezwykłych wyróżnień w świecie muzycznym. Jest ono bowiem przyznawane co 4 lata za całość osiągnięć muzycznych, ale nie jest związane z żadnym konkursem pianistycznym

Jak wyglądają nominacje do tej nagrody? Anonimowe jury śledzi kariery pianistów, słucha koncertów i wystąpień na całym świecie. Nie można w żaden sposób aplikować do nagrody. Przeciwnie, pianista nie jest świadomy faktu, że jest pretendentem do jej otrzymania, zaś informacja o jej zdobyciu jest więc zawsze niespodzianką.Rafał Blechacz swoją karierę na szeroką skalę i sławę uzyskał wygrywając w 2005 roku Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Zdobył wówczas 5 głównych nagród jednocześnie. Jedną z nich był własny fortepian Steinway – spełnienie marzeń młodego pianisty.

Co odróżnia te instrumenty od innych? Otóż każdy z nich jest wykonywany ręcznie, ma w związku z tym indywidualne i niepowtarzalne brzmienie. Pianiści przybywają do fabryki w Hamburgu osobiście i sami wypróbowują poszczególne egzemplarze. Rafał Blechacz swojego Steinwaya B nr 575 336 wybrał osobiście w październiku 2005 roku. Dwa lata później znalazł się na elitarnej liście Artystów Steinwaya – najlepszych utytułowanych muzyków grających na fortepianach tej legendarnej 160-letniej marki.

Na liście Artystów Steinwaya znajdują się także Artur Rubinstein, Sergei Rachmaninoff, Ignacy Jan Paderewski, Vladimir Horowitz, Igor Stravinsky, Richard Wagner i Sergei Prokofiev.

Red. na podst. muzoteka.pl