Należą do największych lub też najbardziej ekskluzywnych salonów fortepianowych na świecie. W swojej ofercie mają jednak instrumenty na każdą kieszeń. Każdy klient jest dla nich ważny, każdy może liczyć na profesjonalne doradztwo oraz czas na zapoznanie się z instrumentem. Większość z nich w zakresie swojej działalności ma także usługi renowacji, czy też strojenia instrumentów.
Różni je wielkość powierzchni, a także czas powstania, miejsce geograficzne, a także ludzie zaangażowani w obsługę, marka instrumentu i jego historia. Łączy jedno, najważniejsze – instrumenty. Najczęściej nowe, ale także używane, idealnie odrestaurowane, w każdym przypadku posiadające duszę, która chwyta za serce, kiedy z ich wnętrza wydobywają się dźwięki najpiękniejszych kompozycji…Poniżej charakterystyka kilku wybranych przez nas salonów, które cieszą się zainteresowaniem klientów i wyróżniają m.in. powierzchnią, okresem działalności, czy też swoją historią.
Jesteśmy w Hiszpanii. Tu prym wiedzie „Piano Importa”, największy powierzchniowo, i jeden z najlepiej zaopatrzonych salonów w Hiszpanii. Ma 750 m2. Znajduje się w miejscowości Xativa w Walencji. Salon Piano Importa jest certyfikowanym dystrybutorem nowych fortepianów i pianin takich firm jak Yamaha, Kemble (Yamaha), Boesendorfer, Steinway and Sons, Grotrian Steinweg, Schumanna, Brodmanna, Taylor. W swojej ofercie ma także fortepiany używane marek: Steinway and Sons, Boesendorfer, Bluthner, Seiler, Bechstein.
fot. by www.pianoimporta.com
„Royal Pianos” to kolejny równie imponujący co do wielkości salon w Hiszpanii. Ma blisko 500m2 i znajduje się w Benalmádena (Malaga). Jego oferta to najbardziej znane na rynku marki: Boesendorfer, Steinway, Shimmel, Bechstein, Yamaha i Kawai.
Salon oferuje doradztwo także fachowców z branży. Co ciekawe, w salonie znajduje się również miejsce do prób muzycznych dla wszelkich grup i zespołów muzycznych.
fot. by www.pianoimporta.com
Przenosimy się do Francji. „Pianos Hanlet” jest tu jednym z najstarszych działających salonów fortepianowych w tym państwie. Działał od 1866 roku początkowo jako warsztat R. Verviers w Belgii. Niedługo potem firma przeniosła się i rozwinęła działalność we Francji. Znajomości właścicieli i pracowników firmy z czasem pozwoliły rozwinąć współpracę z producentami fortepianów najbardziej znanych firm – w tym Steinway & Sons (1929 rok). Flagowym produktem salonu stały się fortepiany Hanlet, ten zaś ich wyłącznym dystrybutorem. Zmiany pokoleniowe, ale i historia w połączeniu z jednoczesnym dostosowania do postępu technicznego i globalizacją rynku sprawiła, że salon wyszedł poza swoje ramy i dostępny jest dla klientów z całego świata. Jego właściciele chwalą się, że w ubiegłym roku salon fortepianowy Hanlet generował obroty w wysokości 11,9 mln euro.„Pianoccasion” kolejny francuski salon znajduje się w miejscowości Dardilly. Początkowo funkcjonował pod nazwą „PIANO Astier”. Od 18 września 2009 po dwudziestu latach swojego istnienia zmienił nazwę ma PIANOCCASION. Dziś to ponad 300 m2 powierzchni, na której znajdują się wyłącznie pianina i fortepiany, nowe i używane, do zakupu i pod wynajem, w różnych cenach, i na każdą kieszeń, wszystkie z gwarancją co najmniej na 5 lat.
W Niemczech najbardziej efektownym co do wielkości jest „Piano Salon” z 1600 m2 powierzchni wystawowej. Firma założona została przez mistrza budowniczego fortepianów Berta Kirstena stosunkowo niedawno, bo w 1989. Początkowo nosiła nazwę „Pianohaus Kirsten” i mieściła się pałacu Cosel w Dreźnie.
Obecnie salon oferuje nowe i używane pianina i fortepiany. W ofercie ma jednak bogaty przekrój instrumentów, m.in. blisko 150 letnie instrumenty odnowione i odrestaurowane w warsztacie eksperta, z pełnym poszanowaniem technik stosowanych przez dawnych producentów. Odwiedzenie salonu będzie z pewnością ciekawą wycieczką przez blisko 150 lat architektury instrumentalnej. Pokaże subtelne różnice między technikami wykonania instrumentów i jego brzmienia. „Piano Salon” w Dreźnie jest obecnie dystrybutorem na Niemcy takich marek jak: C. Bechstein (fortepiany zbudowane od 1853), Yamaha, August Förster, Rönisch, Bechstein, W. Hoffmann.
Wielkością niemal dorównuje swojemu poprzednikowi. Może jednak poszczycić się znacznie bogatszą historią. „Music Station Piano Werner” to niemiecki salon, który od 1997 roku ma swoją siedzibę w Aiterhofen. Jego powierzchnia to obecnie ponad 1400m2. Początki firmy to rok 1929, kiedy to w Cieplicach na Śląsku Kurt Werner otworzył własny warsztat naprawy i budowy pianin i fortepianów. Już wówczas pracował pod marką Piano Werner. Po wojnie, w roku 1949 Kurt P. Werner w Straubing otworzył fabrykę, w której zatrudniał 15 osób. Z czasem firma rozbudowywała się i przenosiła się do coraz większych pomieszczeń. Obecnie oferuje pianina i fortepiany najbardziej znanych firm z branży.
fot. by Pianohaus Truebger
„Pianohaus Truebger” to z kolei jeden z najstarszych salonów, bowiem historia „Pianohaus Truebger” rozpoczęła się ponad 140 lat temu. Ówczesny popyt na pianina i fortepiany sprawił, że Trübger stworzył fortepian, któremu nadał nazwę …Trübger ! Jego ciężka praca zaowocowała. Biznes rodzinny z czasem w 1913 roku przeniósł się do centrum Hamburga. Kolejne zaś pokolenia z biegiem lat rozszerzały działalność, by w końcu stać się także dystrybutorem wiodących marek w branży. Obecnie salon jest w rękach Yvonne Trübger, która zgodnie z duchem czasu pianistyczny salon na początku 2006 roku zmodernizowała i wyremontowała. Obecnie fortepiany i pianina prezentowane są tam na rozszerzonej do kilkuset metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej.
fot. by Pianohaus Truebger
„Piano Galerie Berlin” jest największym dystrybutorem pianin i fortepianów marki Yamaha w regionie Berlin-Brandenburgia. Salon powstał na początku 1990 roku i od wtedy współpracuje z Yamahą, jednym z czołowych światowych producentów instrumentów muzycznych, pianin i fortepianów.
Bogatą ofertę posiadają także salony w USA i Kanadzie. Przykładem jest choćby „Bethoven Pianos” w Stanach Zjednoczonych, który założony został ponad czterdzieści lat temu w Nowym Jorku. W jego ofercie znajdują się fortepiany nowe i używane, po kompletnej renowacji. Wśród wielu usług salonu znajduje się także wynajem instrumentów, strojenie, transport, przechowywanie i wsparcie techniczne dla pianisty. W przebudowanym centrum usług „Beethoven Pianos” instrumenty zajmują powierzchnie …. uwaga blisko 10 500 m2 (dzielnica Bronx).
„Pianos Prestige” swoja działalność rozpoczął z kolei w 1975 roku w Montrealu w Kanadzie. Jest jednym z najbardziej znanych salonów w Kanadzie. Od 1975 roku dysponuje siecią salonów pianistycznych w Montrealu (w tym Boesendorfer, Kimball, Kohler & Campbell, Samick, Essex, Bostonie i Steinway). W ofercie posiada takie marki jak: Seiler, Bechstein, Hoffmann, Zimmermann, Schimmel. Zaspokoi wymagania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych pianistów. W każdym przypadku fachowym doradztwem służą pracownicy, którzy z zaangażowaniem odpowiadają na pytania klientów.
Fortepiany i pianina z „Pianos Prestige” można znaleźć obecnie na wielu estradach koncertowych, festiwalach, uniwersytetach świata.
Pianina i fortepiany… Od kiedy zostały zbudowane zachwycają swoim dźwiękiem, niewątpliwie są królami pośród instrumentów. Od początku XIX wieku fortepian stał się dominującym instrumentem solowym i pozostaje nim nadal.
Globalizm sprawił, że dziś salony pianistyczne możemy mieć za pomocą jednego kliknięcia u siebie w domu. Jednak wtedy nie obejrzymy dokładnie instrumentu, nie będziemy mogli zasiąść za jego klawiaturą i samemu sprawdzić możliwości instrumentu… Ale zorientować się można. Zatem już dziś zapraszamy do obejrzenia ciekawych instrumentów, także z największych salonów świata – na naszej tablicy ogłoszeniowej – Pianina i fortepiany na sprzedaż.
Red.
„