Skip to content

Gra na pianinie wspomaga pracę mózgu ?

Gra na pianinie nie jest tylko wymysłem nadgorliwych rodziców, którzy chcą, aby ich pociechy umilały rodzinne spotkania piękną grą okupioną setkami godzin ćwiczeń. Intuicja podpowiada im, że dobrze inwestują w rozwój swoich dzieci. Okazuje się bowiem, że umiejętność gry na instrumencie klawiszowym jest bardzo korzystna, co zostało naukowo udowodnione.
Gra na fortepianie czy pianinie jest najbardziej skomplikowaną czynnością wykonywaną przy pomocy rąk jaką wymyśliła ludzkość, umysł bowiem aby ją opanować musi pracować na najwyższych obrotach. Praktyczne ćwiczenia muzyczne poprawiają dodatkowo koordynację obu rąk. Prawa i lewa półkula mózgu zaczynają funkcjonować w bardziej harmonijny sposób.
Przedstawmy teraz przeprowadzone badania. Wykonano dwa eksperymenty. W pierwszym z nich grupa osób uczestniczyła w dziesięciodniowym treningu gry na pianinie elektrycznym zaledwie po około 30 minut dziennie. Jednak wcześniej nie mieli oni  styczności z tego typu aktywnością muzyczną. Badanie to polegało jedynie na nauce gry na instrumencie. Drugi eksperyment wymagał podziału grupy na trzy części. Każda z grup miała trening o zróżnicowanym stopniu trudności. Na każdym etapie badania oraz przed jego rozpoczęciem i tuż po zakończeniu eksperci mierzyli aktywność mózgu badanych.
Wyniki okazały się zaskakujące. Już bowiem krótka nauka gry na instrumencie pozytywnie wpłynęła na mózg, jednocześnie stymulując go i polepszając koordynację obu rąk. Najlepsze efekty widoczne były w grupie osób o najintensywniejszym treningu.
Wyniki badania zaprezentowano w czasie <strong>22. spotkania Europejskiego Towarzystwa Neurologicznego</strong> (European Neurological Society), które odbyło się w czerwcu 2012 roku w Pradze.
Elsie Houdayer z University Hospital San Raffaele w Mediolanie podsumował wówczas badanie, oburęczny trening, przeprowadzony u osób praworęcznych, powoduje znaczącą poprawę zręczności lewej ręki. A zaledwie 10 dni ćwiczeń pod okiem profesjonalistów wystarcza, aby wywołać zmiany w korze mózgowej.
Jedną z wielu korzyści wynikających z podjęcia nauki gry jest polepszenie koncentracji uwagi.  Nauka taka wzbogaci też osobowość, udoskonali umysł, uporządkuje psychikę i usprawni ręce. A co najważniejsze, naukę można rozpocząć w każdym wieku. Choć największe korzyści z nauki odniesie dziecko, którego umysł jest w fazie intensywnego rozwoju. Nawet, gdy zrezygnuje ono z grania to korzyści osiągnięte w czasie nauki nie znikną, a zaczną na przyszłość procentować.
JW
Źródła: