Skip to content

Szklany orzeł Bechsteina, czyli fortepian którego świat nie widział

Był już w naszym portalu przedstawiany fortepian z lodu (który jednak grał tylko dzięki wbudowanej elektronice), były elektryczne klawiatury, był też największy fortepian świata. Czas na fortepian… szklany. Prawdopodobnie jedyny tego typu instrument na świecie znajduje się w Kaliszu.

To fortepian oparty na mechanizmie Bechsteina, odrestaurowanym z instrumentu z okresu przedwojennego. Prawie całe jego wnętrze jest oryginalne. Szklane zaś są klapa (w kształcie orlego skrzydła), obudowa i osłona klawiatury. Instrument przypomina swoim kształtem lądującego orła z uniesionymi skrzydłami.

Ten unikatowy i jedyny w swoim rodzaju szklany fortepian to Bechstein, model B. o długości 203 cm i numerze seryjnym obudowy 7060, który powstał w firmie SAP Renovation w Kaliszu w 2004 roku. Firma na co dzień zajmuje się renowacją pianin i fortepianów, i wszelkimi z tym związanymi usługami.

W czasie realizacji projektu Sap Renovation współpracował z polskim rzeźbiarzem i projektantem Krzysztofem Sikorskim. Budowę i wszelkie czynności pracownicy i artysta wykonywali ręcznie. Specjalnie dobrane szkło zostało użyte dopiero po wypróbowaniu czterech innych rodzajów.

Budowniczy instrumentu mieli na celu pokazanie, że kreatywność, oryginalność nie są im obce. Podobnie postępują oni bowiem w czasie renowacji powierzonych im instrumentów.

Jak mówią producenci – dzieło, które zostało w ten sposób stworzone to najprawdziwszy, grający instrument, który swoim brzmieniem potrafi zadowolić najbardziej wybrednych pianistów.

Wydawałoby się, że szkło wpłynie na pogorszenie walorów dźwiękowych instrumentu. Jednak okazuje się, że tak nie jest. – Występuje lekki pogłos – tak ocenia go wybitny polski pianista Marek Pająk. Jedni ten dźwięk chwalą, inni krytykują. Jednak obiektywnie rzecz ujmując z całą pewnością można powiedzieć, że jest on niepowtarzalny.

 

Fortepian cieszył oko w czasie zagranicznych targów m.in. w USA, ale był także „gwiazdą” koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej przy pl. Jana Pawła II w Kaliszu. W programie wieczoru znalazł się wówczas Koncert fortepianowy e-moll op. 11 wykonany na fortepian i kwintet smyczkowy oraz Franza Schuberta Kwintet fortepianowy „Pstrąg” A-dur op. 114.

Wypożyczany był także na różnego rodzaju koncerty w filharmoniach. Obecnie lata pierwszych zachwytów ma już za sobą. Ale wciąż cieszy się dużą popularnością. Instrument idealnie wpasowuje się do nowoczesnych pomieszczeń mieszkalnych i publicznych. To dobra informacja dla tych, którzy chcieliby go nabyć, a oferowany jest w dość atrakcyjnej cenie.

Możliwość zobaczenia instrumentu ma każdy. Można tego dokonać w siedzibie firmy Sap Renovation w Kaliszu, wcześniej oczywiście się umawiając.

Red.