Niemieckie stowarzyszenie producentów pianin i fortepianów The Bundesverband Klavier (BVK) stworzyło certyfikat jakości „Made in Germany”. Ma on odróżniać instrumenty, które są w 100% wykonane w Niemczech, od tych, produkowanych tam w niewielkim stopniu.
BVK ma nadzieję, że nowy certyfikat zapewni większe bezpieczeństwo i przejrzystość dla klientów oraz, że pomoże niemieckiemu przemysłowi fortepianowemu konkurować z azjatyckimi twórcami tańszych fortepianów.
95% z ponad 300 firm działających obecnie w branży na całym świecie twierdzi, że ich produkty są produkowane w Niemczech. W rzeczywistości jednak istnieje tam tylko 13 firm, które nadal produkują wysokiej jakości instrumenty. Firmy te wyróżniają się wysokim procentem ręcznego wykonania, wielowiekową tradycją, doświadczeniem, prestiżem, a zwłaszcza doskonałą jakością dźwięku. I wykonywane są faktycznie w Niemczech. Właśnie to sprawia, że hasło „Made in Germany” jest tak pożądane przez producentów pianistycznych na świecie.
Większość światowych producentów fortepianów, obecnie ma swą siedzibę w Chinach. Stworzenie nowego świadectwa ma być odpowiedzią na zarzuty wysunięte, co do prawdziwego miejsca produkcji instrumentów.
Zgodnie bowiem z obecnym prawem niemieckim firma może ubiegać się o miano wyprodukowanego w tym kraju, jeśli więcej niż połowa wartości dodanej pochodzi z niemieckiej siły roboczej. Fortepian po odpowiednim nagięciu przepisów może zatem teoretycznie w 87% godzin produkowany w Chinach, a tylko w 13 % w Niemczech i nadal prawnie zakwalifikować jako „made in Germany”.
Nowy certyfikat BVK „Made in Germany”, choć brakuje mu mocy prawnej, ma na celu stworzenie surowszych niż te, zgodnie z prawem niemieckim.
Aby uzyskać certyfikat, producent musi być członkiem BVK i ubiegać się o certyfikat do zarządu organizacji. Główne etapy produkcji muszą odbywać się w Niemczech. Nie jest konieczne, aby elementy i materiały pochodziły od niemieckich dostawców. Certyfikat jest ważny dwa lata, po upływie tego czasu producent może ubiegać się o jego odnowienie.
Red.
na podstawie pianobuyer.wordpress.com
„