Najważniejsze wydarzenia na targach muzycznych we Frankfucie
Jak co roku od ponad 30 lat we Frankfurcie nad Menem – światowej sławy centrum wystawienniczym – od 7 do 10 kwietnia 2015 roku odbyły się targi instrumentów muzycznych, sprzętu oświetleniowego, studyjnego i nagłośnieniowego – Frankfurt Musikmesse 2015. Nie była to edycja ukierunkowana na branżę fortepianową, nie mniej jednak nie zabrakło producentów instrumentów klawiszowych. Spośród wszystkich, ponad 300 firm, w niniejszym artykule skupimy się właśnie na nich. W tym roku na targach zaprezentowały się marki
- Bösendorfer
- Yamaha
- Kawai
- Korg
- Roland
- Nord
- Casio
- Roli
- Physis Piano
Bösendorfer jako najstarsza i najbardziej stricte fortepianowa marka na targach Musikmesse przedstawiła nowy, limitowany model „Artist Series-Cocteau Limited Edition”. Powstał on we współpracy między Menton Music Festival, the Menton Museum Jean Cocteau i oczywiście Bösendorferem. Powstało jedynie 12 egzemplarzy tego modelu w długościach 200cm i 214cm. Ten ekskluzywny fortepian dostępny jest w białym i czarnym wykończeniu poliestrowym. Dodatkowego charakteru nadają mu chromowane elementy i posrebrzana rama.
źródło: 1
To co zaprezentowała marka Roli jest rewolucją w dziedzinie cyfrowych instrumentów klawiszowych. Klawiatura Seaboard umożliwia nieograniczoną ekspresję muzyczną. Poszczególne dźwięki są wypustkami na macie sterującej, a nie oddzielonymi klawiszami. Zagranie glisanda, czy wibrato nie stanowi najmniejszego problemu. Możemy również modulować dynamikę dźwięku nie przerywając grania danego tonu. Instrument nie posiada własnych głośników, więc może należałoby nazwać go kontrolerem, jednak bardzo ciekawym i innowacyjnym.
źródło: 1
Jak co roku były wybierane i nagradzane najlepsze instrumenty w poszczególnych kategoriach.
Nord Electro 5 – zdobył nagrodę Musikmesse/Prolight+Sound International Press Award w kategorii „Piano – Organy i klawiatury przenośne”. Electro 5 to najnowsza edycja popularnego modelu marki Nord. Jest to wielofunkcyjny, sceniczny instrument klawiszowy. Rodzaje brzmień podzielone są na trzy sekcje – piano, synth i organ. Każde z brzmień można modyfikować za pomocą filtrów, efektów i specjalnych funkcji edycyjnych. Wprowadzone ulepszenia dotyczą możliwości podzielenia klawiatury na pół (Lower part i upper part), dzięki temu możemy grać w konfiguracji Piano/Organ, Piano/Synth, Synth/Organ. Wyświetlacz OLED jest większy niż w poprzedniej edycji. Powiększono również pamięć na próbki dźwiękowe – 1GB dla sekcji piano i 256MB dla sekcji synth.
Dostępny w trzech wariantach:
5 HP – 73 ważonych klawiszy || 5D 73 – 73 pół ważonych klawiszy || 5D 61 – 61 pół ważonych klawiszy
źródła: 1 || 2
Drewniana płyta rezonansowa w pianinie cyfrowym!
Kawai CA97 – cyfrowe pianino z mechanizmem podobnym do tych stosowanych w fortepianach – grand piano feel II. Klawisze mają powierzchnię „Ivory touch” dzięki której ma się wrażenie, że dotyka się klawiatury z kości słoniowej. Elementem szczególnym dla Kawai jest świerkowa płyta rezonansowa, czego w pianinach zwykle się nie spotyka. Próbkowanie wykonano niezwykle szczegółowo, ponieważ na każdy klawisz przypada aż 28 charakterystyk brzmienia. Im głośniej gramy tym wyrazistszy słyszymy dźwięk. Łącznie pianino posiada 80 brzmień różnych instrumentów. Posiada rejestrator dzięki, któremu można nagrywać występy i własne kompozycje w formacie plików mp3. Wyposażone w port USB, gdzie można wpiąć pendrive i zgrywać zapisane pliki. Dostępne w trzech wykończeniach – czarnym, białym i palisandrowym w półpołysku.
Kawai CA17 – Nazwa tego cyfrowego pianina pochodzi od frazy Concert Artist. Jest to dobry wybór dla kogoś, kto szuka cyfrowego pianina o klasycznym wyglądzie. Podobnie jak w modelu CA97 klawisze są drewniane, a mechanizm przypomina ten z fortepianu akustycznego – RM3 Grand II. Ze względu na możliwość podziału klawiatury na pół – po 44 klawisze dla ucznia i nauczyciela w tych samych oktawach, jest to doskonały instrument do nauki gry. Posiada 19 brzmień – 8 różnych akustycznych pianin i fortepianów oraz 11 innych. Próbkowanie dźwięków przeprowadzono metodą Harmonic Imaging XL. Dzięki temu charakter brzmienia jest adekwatny do dynamiki. Posiada dwa gniazda słuchawkowe, wyjścia MIDI i port USB. Dostępne w trzech wykończeniach – czarnym, białym i palisandrowym w półpołysku.
“Dzielimy się swoją pasją i osiągnięciami”
Tym hasłem Yahama reklamowała się na tegorocznych targach we Frankfurcie. Jak na potężny koncern przystało, Yamaha zaprezentowała szerokie spektrum swoich produktów. Obok instrumentów klawiszowych na ich stanowiskach można było zobaczyć również zestawy perkusyjne, gitary i wzmacniacze oraz efekty gitarowe, instrumenty orkiestrowe, miksery i aplikacje.
10-te urodziny obchodziła seria akustycznych pianin B. Z tego tytułu został zorganizowany konkurs filmowy dla posiadaczy tychże instrumentów.
W kwestii pianin cyfrowych, oprócz instrumentów znanych z dotychczasowej oferty, Yamaha zaprezentowała trzy nowe modele – Arius YDP-S52, P-115 oraz P-45.
Yamaha Arius YDP-S52 – solidne pianino cyfrowe o niewielkich wymiarach i dużych możliwościach. Jest następcą modelu YDP-S51. Wprowadzone innowacje to:
– Zwiększenie polifonii ze 128 do 196 głosów.
– Pokrycie klawiszy lakierem imitującym wrażenie dotyku kości słoniowej.
- Pozostałe parametry w porównaniu z modelem YDP-S51 pozostają niezmienne tj.
- mechanika klawiatury (Graded Hammer)
- 10 brzmień
- próbki brzmień z fortepianu Yamahy CFIIIS (oparte na CF Sound Engine)
- design wpływający na bogatszy rezonans – Acoustic Optimizer
- głośniki o mocy 2x20W
Pianino dostępne jest w dwóch kolorach – białym i czarnym.
źródło: 1
P-115
Przenośne pianino cyfrowe z klawiaturą imitującą uczucie gry na pianinie z mechanizmem młoteczkowym – GHS. Wyposażone zostało w 3 głośniki. Dwa odpowiedzialne są z średnie i wysokie tony, zaś jeden za basy. Posiada funkcje rytmiczne, brzmienia różnych instrumentów i różne style akompaniamentów. Można podłączyć je do zewnętrznych głośników za pomocą wyjścia AUX OUT. Instrument jest kompatybilny z aplikacją Digital Piano Controller.
źródło: 1
P-45
Doskonałe do nauki pianino cyfrowe o eleganckim wyglądzie. Wyposażone jedynie w dwa guziki – włączania/wyłączania oraz funkcyjny. Głośność reguluje się suwakiem poziomu głośności. Następca modelu P-35. Wprowadzone ulepszenia dotyczą próbek brzmienia podstawowego fortepianu, zwiększonej polifonii z 32 do 64 i portu USB, którego nie było w modelu P-35. 10 różnych brzmień i mechanizm GHS sprawdziły się na tyle, że nie wprowadzono tu żadnych modyfikacji.
źródło: 1
Yamaha Hybrid
Swoistą osobliwością w świecie pianin jest z pewnością cyfrowe pianino NU1 z mechanizmem młoteczkowym. Wyglądem przypomina pianino akustyczne, co stanowi o jego atrakcyjności wizualnej, jest jednak od niego nieco mniejsze. Drewniane klawisze i mechanizm młoteczkowy podczas gry sprawiają wrażenie pianina akustycznego. Próbki brzmienia fortepianu pochodzą z modelu CFX – koncertowego fortepianu Yamaha. Wyposażone w 3 pedały i łagodnie opadającą nakrywę klawiaturową. Dostępne w kolorach białym i czarnym w wysoki połysku.
źródło: 1
Digital Piano Controller
Przydatnym i atrakcyjnym narzędziem zaprezentowanym przez japońskiego producenta jest aplikacja „Digital Piano Controller”. Za jej pomocą możemy zmieniać brzmienia cyrowego pianina za pomocą telefonu czy tabletu. Aplikacja działa na mobilnych urządzeniach firmy Apple takich jak iPhone czy iPad i jest kompatybilna z modelami: Arius YDP-S52 i P-115.
Producent tego cyfrowego pianina jest przekonany o jego wyjątkowości określając je mianem najbardziej zaawansowanego pianina cyfrowego na świecie. Została w nim wykorzystana technologia umożliwiająca wykonywanie 24 miliardów operacji na sekundę. Nowatorski sposób próbkowania dźwięków w połączeniu z potężnym procesorem ma zapewnić jakość jakiej jeszcze nie było. Wygląd instrumentu jest w istocie dość futurystyczny. Aluminiowe elementy obudowy, przyciski i kolorowy wyświetlacz pod szkłem nad klawiaturą są rozwiązaniami nie stosowanymi do tej pory w pianinach cyfrowych. Physis Piano na targach Musikmesse pojawiło się po raz czwarty.
źródło: 1
Roland JD-XA
Główną atrakcją na stanowisku Rolanda był nowy syntezator JD-XA. Jest on połączeniem instrumentu cyforwego i analowego. Ciekawą innowacją jest wprowadzenia wyjścia Dry. Pozwala ono na wypuszczenie sygnału bez efektów.
źródło: 1
Casio PX-160
88 klawiszowe pianino cyfrowe o wyrazistym brzmieniu. Dwa 8 watowe głośniki są widoczne, aczkolwiek dyskretnie ulokowane nad klawiaturą. Istnieje również możliwość podpięcia pianina do zewnętrznych głośników za pomocą wyjścia liniowego. Jak przystało na markę Casio, na obudowie, obok pokrętła od głośności nie zabrakło czerwonych diodek kontrolnych. Dostępny w kolorze czarnym i kremowo złotawym.
źródło: 1
LANG LANG – Światowej sławy wirtuoz fortepianu i wybitny dyrygent promował 5 swoich podręczników do nauki gry na fortepianie „Lang Lang Piano Academy – Mastering the piano”. Motywuje w nich do gry z miłością, pasją i oddaniem. Nie zdradza tajemnych sztuczek jak stać się wirtuozem w tydzień, ale inspiruje do rzetelnej pracy. Jednocześnie dzieli się swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami i udziela wskazówek do tego jak stać się dobrym pianistą. Zaprezentował rezultat dokładnego przestudiowania tychże książek grając Marsz Turecki W. A. Mozarta.
źródło: 1
Mimo, iż nie była to edycja szczególnie ukierunkowana na branżę fortepianową, osoby zainteresowane tematem odnalazły swoje miejsce na tegorocznych targach. Nie zabrakło instrumentów akustycznych, choć pianina cyfrowe zdecydowanie zdominowały wystawy producentów fortepianowych.
W 2016 roku targi we Frankfurcie będą znacznie bardziej fortepianowe, gdzie mamy nadzieje spotkać się z Wami osobiście.
źródła: 1 || 2