Skip to content

Klawiatura przyszłości, czyli jedyny na świecie chromatyczny fortepian

Kiedy już wydaje się, że nic w świecie nie jest w stanie nas zdziwić, oto pojawia się kolejny wynalazek, kolejna nowość, która wprawia nas w … no właśnie… Zachwyt? Zdziwienie? Czy widzieliście już, czy słyszeliście jak gra chromatyczny fortepian?

To zupełnie innowacyjne rozwiązanie instrumentalne. To fortepian posiadający inną klawiaturę i brzmienie wykorzystywane głównie w świecie jazzu. Powstał na bazie fortepianu firmy Yamaha. Zamieniono tu jednak mechanizm.

To fortepian jedyny w swoim rodzaju. W zwykłej klawiaturze mamy zazwyczaj 88 klawiszy, w tym białe i czarne. W tej niezwykłej klawiaturze klawisze znajdują się w tej samej płaszczyźnie.

Klawiatura odnosi się do skali chromatycznej pod względem muzycznym (skala składająca się z 12 dźwięków systemu równomiernie temperowanego; zwyczajowo zapisuje się ją, stosując konsekwentnie krzyżyki przy ruchu w górę i bemole przy ruchu w dół: c-cis-d-dis-e-f-fig-g-gis-a-ais-h-c i c-h-b-a-as-g-ges-f-e-es-d-des-c). To „Klawiatura Przyszłości”, którą wymyślił Kanno Kunihiko. Jest ona dużo lżejsza niż zwykła, gdyż klawisze wykonane są z bambusowego.

Opracował ją już w 1977 roku pianista jazzowy Kunihiko Kanno. Instrument powstał jednak dopiero niedawno. Jest to egzemplarz doświadczalny.

Kunihiko Kanno jest genialnym pianistą jazzowym. Po ukończeniu Gakushuin University założył trio Hidehiko Matsumoto (T. sax). Potem wyruszył w podróż, wędrując ponad osiem lat m.in. po obu Amerykach. Po powrocie do domu wznowił swą jazzową działalność. Opracował także niezwykłą klawiaturę, o której piszemy.

Niektórzy muzycy mówią, że na owej klawiaturze gra się znacznie łatwiej. Inni wręcz odwrotnie. I pewnie nasuwa się tu pytanie stroicielom fortepianów, jak takie cudo wyregulować?

JW