Skip to content

Instalacja artystyczna z lewitującym fortepianem

Poznański port lotniczy Ławica od grudnia 2013 roku jest miejscem nietypowej instalacji artystycznej, której współtworzenia podjęła się firma „Pianina Fortepiany Service mgr inż. Marek Musiał” z Biernej. Instalacja to atrapa fortepianu o odpowiednim wyglądzie i parametrach, która zawisła przy suficie na lotnisku.

Levitating piano
Lewitujący fortepian – fot. organizator

Instalacja określała konkretne parametry instrumentu, wybór firmy pana Marka padł na fortepian koncertowy firmy Blüthner o długości około 280 cm.

Instrument, który użyto do stworzenia instalacji w zasadzie nadawał się do kapitalnego remontu. Jego renowacja była nieopłacalna, jednak po odpowiednim remoncie z powodzeniem mógł służyć jako atrapa.  Dostał więc nowe życie. Atrapa miała od zewnątrz wyglądać jak nowy instrument wykończony w czarnym lakierze na wysoki połysk. Miała być jak najlżejsza. Pan Marek z pracownikami musieli przemyśleć jakich części pozbawić instrument, aby jego konstrukcja była możliwie jak najlżejsza, a jednocześnie odpowiednio mocna i stabilna. Konstrukcja fortepianu została uzupełniona o atrapę klawiatury i płytę – podstawę do zamocowania głośników i podzespołów elektronicznych.

Była to pierwsza w tej firmie budowa przedmiotu na bazie fortepianu. W końcu podwieszono go na suficie lotniska.
Niecodzienna instalacja nosi nazwę „Epitafium dla Komedy”. Jej pomysłodawcą i autorem jest prof. Piotr Kurka. Lewitujący fortepian jest wg pomysłodawcy metaforą artysty w symbolicznej przestrzeni tranzytu. Została ona stworzona przy współpracy z Fundacją „Vox Artis” oraz poznańską Galerią „Arsenał”.

Odbiorca, aby w pełni zapoznać się z dziełem musi usiąść na tapicerowanym meblu znajdującym się pod fortepianem. Wówczas z głośników umieszczonych w instrumencie i siedzisku słychać utwory Krzysztofa Komedy w wykonaniu Jana Jęchorka.

Red. na podst. musial.com.pl i poznan.gazeta.pl