Skip to content

Ile kosztuje pianino?

Ile kosztuje pianino? Ceny instrumentów można sprawdzić choćby na Klaviano.com, jednakże sprawa okazuje się znacznie bardziej złożona.

 

Im większy budżet jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup pianina, tym szybciej i łatwiej wybierzemy ładny i przyjemnie brzmiący instrument. Najlepiej nowy.

Nie każdy jednak dysponuje takimi możliwościami. Co więcej, jeżeli ktoś kupuje pianino po raz pierwszy, zależy mu na tym, by pianino nadawało się do gry i kosztowało możliwie jak najmniej.

Przygotowując się do zakupu, należy być świadomym, że samo nabycie pianina nie jest jedynym wydatkiem jaki nas czeka. Zarówno w przypadku instrumentów nowych, jak i używanych konieczne są pewne, dodatkowe inwestycje. Niektóre jednorazowe, inne cykliczne.

Odpowiednio przechowywane pianino jest instrumentem, mogącym służyć wiele, wiele lat, dlatego też ofert pianin używanych mamy dziś pod dostatkiem. Jeżeli nie posiadamy przynajmniej 10 000 zł na nowe, zakup używanego może stanowić dla nas rozwiązanie. Ceny takich instrumentów są znacznie niższe. Pomimo dodatkowych kosztów, których jest w tym przypadku więcej, i tak wydamy mniej niż na nowe.

Koszty używanego pianina można zaprezentować w punktach:

    • oglądanie instrumentu ze specjalistą

    • zakup instrumentu

    • transport

    • strojenie, regulacja, ewentualne naprawy

    • utrzymanie odpowiednich warunków przechowywania

    • cykliczne strojenie


Oglądanie instrumentu ze specjalistą

 

Pierwszym krokiem na drodze do naszego „nowego” pianina, jest przeglądanie i sortowanie ofert.
Zapewne okaże się, że jest kilka pozycji, które nas interesują. Jeżeli na co dzień zajmujemy się strojeniem czy renowacją pianin, jedziemy obejrzeć instrumenty. Jeżeli zawodowo zajmujemy się czymś innym, możemy przeczytać kilka poradników na temat tego, jak oglądać pianina przed zakupem, jednak w porównaniu z doświadczeniem kogoś, kto niejeden instrument widział i naprawiał, nasza wiedza nie może się równać. Warto wtedy na takie oględziny zabrać ze sobą specjalistę, który ustali ile jeszcze należy zainwestować w instrument i doradzi czy opłaca się dobić targu. Tego typu usługa może oscylować w granicach 50zł od jednej wizyty. Będąc skrupulatnym w wyliczeniach, trzeba wziąć pod uwagę pieniądze wydane na dojazd.


Zakup instrumentu

 

Zakup samego instrumentu to druga kwestia.

Nowe pianina kosztują od niespełna 10 000zł (2 000EUR) do ok 130 000zł (30 000EUR). Używane natomiast, można nabyć za niewielkie, symboliczne kwoty, ale potrafią również kosztować nawet do 100 000zł (24 000EUR). Przy cenie oscylującej w granicach 4 000zł niemal zawsze trafimy na pianino w dobrym stanie, które po ustawieniu, w miejscu dla niego przeznaczonym, wystarczy nastroić, aby cieszyło zarówno oczy jak i uszy. Jeżeli chcemy kupić pianino jak najtaniej, możemy je mieć i za 100 zł, ale nie powinniśmy wtedy czegokolwiek wymagać. Zapewne będzie rozstrojone, mechanizm niewyregulowany, a obudowa będzie miała widoczne ślady użytkowania. Niemniej jednak, jeżeli wciąż wszystkie struny, pedały i klawisze są na swoim miejscu, a płyta rezonansowa nie posiada pęknięć, to być może właśnie trafiliśmy na okazję rzadką i godną uwagi. Będąc realistą, poszukując instrumentu, który ma grać czysto i planujemy używać go mniej więcej codziennie, powinniśmy być gotowi na wydatek rzędu 2 000zł za sam instrument. Wtedy przy odpowiedniej analizie ofert na pewno znajdziemy coś dla siebie.


Transport

 

Kolejnym aspektem, z którym należy się liczyć, jest transport. Wycena transportu zależy od

* odległości

* wagi

* wartości

* piętra

* dodatkowych trudności

Niektóre firmy transportowe kasują osobno za każde piętro, które trzeba pokonać – ok 100zł. Zimą, trzeba zapakować instrument i przewozić najlepiej w ogrzewanej kabinie, ponieważ duże różnice temperatur i wilgotności, mogą powodować wygięcia, lub pęknięcia obudowy, czy płyty rezonansowej. Profesjonalna firma wykonująca usługę w obrębie jednego miasta może skasować od 300 do 800zł.


Strojenie, regulacja, ewentualne naprawy

 

Kiedy już pianino stoi u nas, chwytamy za kamerton, klin i klucz i stroimy instrument. Jeżeli tego nie potrafimy, co może się zdarzyć, zamawiamy usługę u lokalnego stroiciela. Zapewne oprócz nastrojenia, przyda się również wyregulowanie mechanizmu. Uruchomienie pianina oscyluje w granicach od 250 do 1 500zł.

Znajdź stroiciela


Utrzymanie odpowiednich warunków przechowywania i cykliczne strojenie.

 

Teraz, kiedy już instrument jest nasz, a jego działanie jest zadowalające, powinno się odpowiednio o niego zatroszczyć. Strojenie pianina powinno wykonywać się raz lub dwa razy do roku, jeżeli gramy ok godziny dziennie.

Wilgotność w pomieszczeniu, w którym stoi instrument powinno wynosić 42-55%.

Potrzebujemy zatem hygrometra i być może nawilżacza. Hygrometr za ok 60zł powinien wystarczyć, natomiast nawilżacz kosztuje ok 150zł.

 Zobacz więcej porad


na podstawie artykułów: http://arspolonica.ocross.net/