Skip to content

Fortepiany w filmach współczesnych

Fortepian jako rekwizyt? Czemu nie! Pianina i fortepiany w filmach pojawia się często i rzadko kiedy pozostają jedynie elementem scenografii. Akcja budowana wokół tych instrumentów potrafi stanowić trzon fabuły, zaś innym razem pojawiać się tylko w epizodach lub wątkach pobocznych. W każdym razie, każdy kto posiada lub planuje kupić pianino czy fortepian, na pewno zwróci szczególną uwagę na instrument, który pojawia się na ekranie.

Poniżej przedstawiamy listę 10 współczesnych filmów, gdzie choć raz został pojawił się fortepian. Postaraliśmy się namierzyć pokazywane instrumenty na tyle dokładnie na ile to możliwe. Jeżeli przeszło wam kiedyś przez myśl, że chcielibyście mieć pianino z fantastycznego świata Harrego Pottera lub luksusowy fortepian z rezydencji Christian Grey’a, to właśnie macie okazję rozważyć konkrente ruchy w tym kierunku.


50 twarzy Greya (2015)

fortepian: FAZIOLI F278

  cena: $268,999  

utwór: preludium e-moll op.28, nr 4 Fryderyka Chopina

Jest w tym filmie taka scena, jak główny bohater, Christian Grey o 50 twarzach gra w samotności preludium e-moll op.28, nr 4 Fryderyka Chopina na swoim fortepianie koncertowym Fazioli. W tym czasie jego kochanka schodzi z piętra, chcąc poruszyć trapiący ją temat. Zwraca mu uwagę, że wszystko co gra jest smutne, ale w końcu przechodzi do rzeczy. Dziewczyna chce porozmawiać, poznać myśli i uczucia swojego chłopaka i rozwiązać jego problem, który ewidentnie ma. Jak mówi powieść, na podstawie której film został nakręcony, Christian otwiera się dopiero w drugiej części pozwalając rozkwitnąć miłości bez podziałów na kata i ofiarę, czy władcę i poddaną. Zaangażowanie obu stron związku sprawiło, że Christian poznał smak prawdziwej miłości, która leczy największe traumy. Kto wie, być może w trzeciej części zamiast preludium e-moll zagra mazurka w C-dur…

Znajdź fortepian Fazioli na Klaviano

źródło: http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-02-11/every-expensive-thing-in-fifty-shades-of-grey-explained

Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I (2010)

pianino: Carl Julius „C.J.” Gebauhr

utwór: Ludvik van Beethoven – Dla Elizy

J. K. Rowling tworząc powieści o Harrym Potterze połączyła dwa światy. Do znanych nam realiów gdzie chodzi się do szkoły a potem do pracy, dochodzi druga, tajemna strona rzeczywistości pełna magii, zaklęć i czarodziejskich sztuczek. Wszystkie siedem książek doczekało się ekranizacji w ośmiu częściach. Hermiona – jedna z głównych bohaterek gra na fortepianie. W jej rodzinnym domu z „normalnego” świata stoi pianino. Jak podaje harrypotter.wikia.com, jest ono marki Carl Julius „C.J.” Gebauhr.  Scena, w której Hermiona uczy Rona gry na fortepianie, odbywa się w Grimmauld Place 12, niestety na temat tego instrumentu, nie ma szczegółowych informacji. Utwór, którego Hermiona próbuje nauczyć grać swojego kolegę to popularna kompozycja Ludvika van Beethovena – Dla Elizy.

Pianino w rodzinnym domu Hermiony
źródła: http://harrypotter.wikia.com/wiki/Pianohttp://klavier.dieter-gocht.de/gebauhr.html

Clouds Atlas (2012)


fortepian: Erard

utwór: Cloud Atlas Official Bonus Track – Frobisher’s Audition

Przytoczona scena z filmu Clouds Atlas przedstawia przesłuchanie na stanowisko asystenta kompozytora. Kandydatem jest Robert Frobisher, a Vyvyan Ayrs – znanym kompozytorem przeżywającym kryzys twórczy. Robert miał zagrać zanuconą melodię. Za pierwszym podejściem, mimo iż melodię zagrał dobrą, zaproponował akompaniament obfitujący w dysonanse, co spotkało się z oburzeniem Arysa. Już miał zostać wyproszony, kiedy zaproponował inną wersję. Dobrał akordy zgodnie brzmiące, melodię okraszył ozdobnikami, i zagrał to wszystko z płynną artykulacją. Tą interpretacją przekonał Vyvyana i dostał posadę asystenta. W domu kompozytora, który w istocie jest zamkiem, stoi fortepian marki Erard. To na nim odbyło się przytoczone przesłuchanie.

Znajdź fortepian Erard na Klaviano


Zmierzch (2008)


fortepian: KAWAI

utwór: Bella’s Lullaby

Można by rzec, że Romeo i Julia naszych czasów to Edvard i Bella z sagi Zmierzch. Bella to córka policjanta, która uległa urokowi nieśmiertelnego, 109 letniego wampira – Edwarda. Przemieniony w wampira został w wieku 17 lat, więc na tyle będzie wyglądać już zawsze. Podczas swojego długiego życia zdobył wiele umiejętności, między innymi umiejętność gry na fortepianie. Fortepian Kawai pojawia się w filmie Zmierzch kiedy Bella po raz pierwszy odwiedza Edvarda w jego domu rodzinnym. Utwór, który Edvard jej wtedy zagrał – Bella’s Lullaby, był jego własną kompozycją ułożoną specjalnie dla Belli.

Znajdź fortepian marki KAWAI na Klaviano


Superman: Powrót (2006)


fortepian: Steinway & Sons

  utwór: Heart and Soul

Dziewczyna Supermana – Lois Lane i jej syn Jason znaleźli się w tarapatach. Doświadczenie kazałoby przewidywać, że w takiej sytuacji superbohater powinien był wpaść przez okno i dowieść swego bohaterstwa. Stało się jednak inaczej. Kiedy Brutus, poplecznik odwiecznego wroga Supermena zaatakował bezbronną kobietę, Jason dał popis swoich, ukrytych do tej pory zdolności. Rzucił fortepianem Steinwaya w bezdusznego brutala kończąc w ten sposób jego podły żywot. Swoją drogą, zakończył też żywot fortepianu, niemniej jednak ten odszedł godnie, będąc poświęconym słusznej sprawie. Ostatnim utworem jaki wybrzmiał dzięki niemu była kompozycja „Heart and Soul” zagrana w duecie – Jason & Brutus.

Znajdź fortepian marki Steinway & Sons na Klaviano


Iron Man (2008)

fortepian: Blüthner

utwór: Antonio Salieri koncert fortepianowy C-dur.

W myśl zasady sformułowanej przez Antoniego Czechowa

„Strzelba która wisina ścianie w pierwszym akcie, musi wypalić w trzecim”

fortepian pojawiający się filmie akcji o superbohaterze, musi zostać zniszczony przed napisami końcowymi. W przytoczonym filmiku znajdują się fragmenty dwóch scen. W pierwszej słyszymy jak Obadiah Stane – zazdrosny zdrajca Iron Mana przez chwilę gra na jego fortepianie Blüthnera w jego własnej rezydencji. Druga natomiast to ostatnie sekundy „jazdy próbnej” nowego kombinezonu Iron Mana. Przy lądowaniu na dachu swojego domu coś poszło nie tak. Po wyłączeniu zasilania, pod ciężarem siebie i pancernej zbroi zaczął spadać przez wszystkie kondygnacje miażdżąc po drodze swój fortepian i samochód. Zostawiwszy po sobie nowe otwory w podłodze i dachu mógł on oglądać gwiazdy na niebie… z piwnicy!

Znajdź fortepian marki Blüthner na Klaviano


Why Stop Now / Predisposed (2012)

 

 Przerwane przesłuchanie



 Przesłuchanie końcowe

fortepian: Steinway & Sons

utwór: Jay Israelson – Predisposed Audition (tytuł nieoficjalny)

Eli (Jesse Eisenberg) – główny bohater filmu „Why stop now / Predisosed” przysłowiowym rzutem na taśmę wbiega na przesłuchanie kandydatów do prestiżowej szkoły muzycznej Juilliard. Niezdarnie wdrapuje się na scenę i nie pozwalając komisji się nawet przedstawić, zasiada do fortepianu Steinwaya i od razu zaczyna grać przygotowany utwór. Nie dość, że nie zagrał go do końca, to opuścił salę robiąc pokaźne zamieszanie. Wbrew temu, co przeczuwał Eli – bezapelacyjną porażkę – jego występ musiał spodobać się Jury. Zaprosili go ponownie, a wtedy zagrał przygotowany utwór w całości. Wraz z wybrzmieniem ostatniej nuty, akcja całego filmu dobiega końca. Kompozycja, którą zagrał została stworzona specjalnie na potrzeby filmu przez Jaya Israelsona.

Znajdź fortepian marki Steinway & Sons na Klaviano


Cruel Intentions II – Szkoła uwodzenia II (2000)



fortepian: Steinway & Sons

utwory: Ludvik van Bethoveen – Sonata księżycowa, Nikołaj Rimski-Korsakow – Lot Trzmiela

Scena, która rozegrała się przy fortepianie Steinwaya, stanowi zapowiedź dalszej akcji filmu. Sebastian poznaje swoją przyrodnią siostrę – Kathryn, kiedy ta gra Sonatę Księżycową Bethoveena. Zafascynowany widokiem fortepianu, pyta czy to prawdziwy Steinway i czy mógłby zagrać. Dziewczyna została mianowana ekskluzywną pianistką, zanim chłopak zdążył dotknąć klawiszy. Sebastian, niczym się nie chwaląc, zaczął z łatwością grać Lot Trzmiela. Grając wystosował uwagę, że fortepian wymaga strojenia. Jego siostra nie była w stanie tego znieść. Trzasnęła pokrywą klawiaturową, cudem nie łamiąc mu palcy!

Znajdź fortepian marki Steinway & Sons na Klaviano


Pamięć Absolutna (2012)

fortepian: Yamaha

utwory: Ludvik van Beethoven – Sonata księżycowa, Tempest Movement 3 (Nawałnica, część 3)

Nawet w filmie przepełnionym strzelaninami i pościgami w świecie przyszłości znalazło się miejsce na fortepian Yamahy. Kiedy Colin Farrel jako Douglas Quaid usilnie próbuje dowiedzieć się, czyją pamięć wczepiła mu firma Rekall. Zrezygnowany brakiem rezultatów zasiada do fortepianu i umilając sobie przerwę w poszukiwaniach, gra Sonatę Księżycową. Idzie mu średnio, ale przypomina sobie inny utwór Beethovena – Tempset Movement 3 , który gra płynniej. Orientuje się, że klawisz Cis, albo jak kto woli Des, w oktawie małej nie gra. Wtedy przypomina sobie kolejną rzecz, mianowicie, że ma w kieszeni czarny klawisz z klawiatury fortepianu. Wyciąga więc ten niegrający i zastępuje go swoim. Teraz zagrał jeszcze raz fragment Tempset Movement 3, co aktywowało projekcję hologramu. Ten z kolei mówi mu, kim jest i że to od niego zależy teraz los ludzkości. Morał z tego taki, że jeżeli nie potraficie, nie wymieniajcie klawiszy samemu, lepiej oddajcie fortepian do specjalisty. Być może uratuje to was od konieczności ocalenia świata przed zagładą.

Znajdź fortepian marki Yamaha na Klaviano


Weronika postanawia umrzeć (2009) 

Pierwsza scena


Druga scena

fortepian: YAMAHA

utwór: Murray Gold – Piano piece, Recital in the night

Weronika próbowała się zabić metodą przedawkowania leków. Nie wyszło. Trafiła do zakładu dla umysłowo chorych, gdzie usłyszała pocieszającą diagnozę. Jej stan był na tyle zły, że miała umrzeć w niedalekiej przyszłości. Dzięki temu Weronika rozluźniła się i zaczęła interesować się sobą i innymi. W klinice stał fortepian Yamaha, przy którym rozegrały się dwie sceny. Obie pasowały do miejsca, w którym się wydarzyły. Pierwsza zaczęła się z impetem, a skończyła się spokojnie, druga zaś na odwrót. Szczegóły pozostawię w tajemnicy.

Znajdź fortepian marki Yamaha na Klaviano


To zaledwie 10 filmów powstałych nie później niż w 2000 roku, w których można obejrzeć fortepian i rozpoznać jego markę. Jest ich zapewne znacznie więcej – zarówno starszych, jak i tych współczesnych.

Ciekawe w jakich jeszcze filmach spostrzegliście markę pianina lub fortepianu, które pojawiły się na ekranie?


zdjęcie bannerowe źródła: Fortepian Fazioli

2 komentarze

  1. Niezły artykuł, ciekawe ile kosztowała Calisia z filmu „nienawidzę poniedziałków”

  2. Ceny pianin i fortepianów w tamtych czasach były podawane w dziesiątkach czy nawet setkach milionów złotych :))

Comments are closed.