Skip to content

Czym jest Förster, a czym August Förster?

Interesujące może wydawać się to, że niektóre instrumenty oznaczone są nazwą Förster, a inne nazwą August Förster. Na czym tak naprawdę polega różnica między nimi?

Temat ten przysparza wielu kłopotów kupującym pianina i fortepiany, ponieważ niekiedy używa się słowa Förster na określenie marki August Förster, a przecież Förster i August Förster to dwie zupełnie różne marki.
O ile dość łatwo znaleźć jest informacje na temat marki August Förster, tak znaleźć cokolwiek na temat marki Förster jest już pewnym wyzwaniem.

Obie firmy są od siebie zupełnie różne i zarówno kupujący, jak i sprzedawcy powinni upenić się, z którym Försterem mają do czynienia, by kupić, lub wycenić instrument adekwatnie do jego wartości.


Czechy / Czechosłowacja

Pianina i fortepiany Förster były produkowane w Czechosłowackim mieście Jirikov (Georgswalde) w fabryce założonej przez Cezara Förstera, syna Augusta Förstera. Produkowano je tam od 1900r. Do 1960r. W 1945 fabryka została znacjonalizowana przez komunistów, jednocześnie tracąc wszelkie powiązania z niemiecką firmą. Pomimo tego, produkcja pianin i fortepianów Forster trwa do 1960r.

Pierce Piano Atlas 10th Edition by Bob Pierce
Pierce Piano Atlas 10th Edition by Bob Pierce
Do 2000r. instrumenty z logiem August Förster były również produkowane w Czeskiej fabryce Petrof, jednak poza nazwą nie mają nic wspólnego z pianinami i fortepianami z Löbau – niemieckiej fabryki Augusta Förstera. Posiadają zupełnie różne brzmienie, jakość i niższe ceny.


Niemcy

August Förster jest marką nazwaną imieniem i nazwiskiem jej założyciela. Od pierwszego kwietnia 1859r, czyli od dnia założenia firmy prowadzona jest przez te samą rodzinę od pięciu pokoleń. Fabryka mieści się w niemieckim mieście Löbau leżącym przy granicy z Polską i Czechami.
Ich pianina i fotrepiany są w pełni wykonywane ręcznie. Firma jest bardzo oddana tradycji, co skutkuje stabilną jakością i charakterystycznym, ciemnym brzmieniem.
Niemieckie pianina i fortepiany August Förster są cenione na świecie i uważa się za lepsze jakościowo od czeskich z logiem August Förster, czy Förster.

Jak sprawdzić czy dany instrument jest czeskim, czy niemieckim instrumentem August Förster/Förster?

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć z jakim instrumentem mamy do czynienia, jest sprawdzenie oznaczeń na płycie rezonansowej lub ramie żeliwnej. (np. logo poniżej)

August Förster/ Förster
Źródła:
http://www.pianoworld.com/forum/ubbthreads.php/topics/2340461/Forster_vs_August_Forster.html#Post2340461
http://www.august-foerster.de/
http://en.wikipedia.org/wiki/August_F%C3%B6rster
http://www.highendpianoguy.com/factory-visit-august-forster/
Pierce Piano Atlas 10th Edition by Bob Pierce