Skip to content

Czy gra na pianinie / fortepianie jest trudna?

Od dzieciństwa każdy z nas choć raz marzył o tym, by zagrać lub chociaż spróbować zagrać na pianinie lub fortepianie. Czy to jest trudne? W dobie internetu możemy stwierdzić, że z pomocą multimediów nauczymy się grać na tym instrumencie sami. W końcu są filmiki instruktażowe na YT, można też kupić multimedialne programy…. Do czego zatem potrzebny jest nauczyciel?

Naukę gry na pianinie/fortepianie powinno się zaczynać jak najwcześniej, najlepiej w szkole muzycznej, to jeśli oczywiście ktoś ma zamiar zostać znanym pianistą.

A jeśli ktoś chce nauczyć się grać dla siebie? Jedni mówią, że jest to trudne, i potrzeba kilku lat, inni, że łatwe. Wszystko tak naprawdę zależy od zapału ucznia oraz jego zdolności manualnych i muzycznych (słuchu, znajomości nut, etc.). Reszta jest kwestią ćwiczeń.

Nauka tak czy inaczej wymaga czasu. Dopiero po kilku miesiącach zaczyna się grać proste utwory. Nauczyciel pomaga w tym jak może, karze grać wolno i dokładnie … i do upadłego. Nauczyciel uczy wrażliwości, artykulacji (sposobie wydobywaniu dźwięku), itd. Dobiera także odpowiedni do umiejętności ucznia poziom trudności.

Fortepian tudzież pianino, to dość trudny instrument, ale wszystko zależy od naszego zaangażowania w naukę. W niektórych przypadkach po kilku latach, a czasem już po kilku miesiącach, zaczyna się grać utwory o skomplikowanym palcowaniu.

Zanim więc zaczniemy naukę warto zaopatrzyć się w książkę Anny Marii Klechniowskiej „Szkoła na fortepian”. Znajdują się tam absolutne podstawy, książka napisana jest ciekawe i zrozumiale. Drugą pozycją są „Gamy i pasaże”, w opracowaniu J. Hoffman i A. Rieger, w której znajdują się informacje o gamach. W końcu książka trzecia to „Zasady muzyki” Franciszka Wesołowskiego, która pomoże zdobyć podstawy teoretyczne niezbędne do nauki gry na pianinie. Po tej lekturze wszystko będzie jasne.

A jak już się zdecydujesz i zaczniesz naukę? Staraj się ćwiczyć codziennie, zaczynaj od rozgrzewki, bądź skoncentrowany. Ćwicz systematycznie i stopniowo!

JW