Skip to content

Liszta 10 najciekawszych pianin i fortepianów na Klaviano

Pianina i fortepiany to piękne instrumenty. Ich klasyczny design zawsze wygląda dostojnie i majestatycznie. Czarny lakier wypolerowany na wysoki połysk zapewnia elegancje i sprawdza się w każdych okolicznościach. Jest to najpopularniejsze wykończenie wśród pianin i fortepianów. Na szczęście od czasu do czasu producenci odchodzą od przyjętego standardu i tworzą z rozmachem i fantazją.

Oto 10 najciekawszych ofert znalezionych na klaviano.com. Znajdują się tu pianina i fortepiany nietypowe i wyjątkowe. Jeżeli lubisz oryginalność i pomysłowość, być może znajdziesz tu instrument dla siebie. Zdjęcia, opisy i linki do poszczególnych ogłoszeń.

1. Keilberg Piano Aqueux

Widząc takie ogłoszenie możemy sobie pomyśleć, że to żart. Akwarium w pianinie?

Albo to pianino nie gra, albo to nie jest prawdziwe akwarium. Wielce prawdopodobne, że pomyślimy właśnie w ten sposób. Sam miałem podobne doświadczenie.
Nasze podejrzenia jednak nie będą słuszne. Pianino gra, ma ładny, ciepły dźwięk, a w akwarium pływają żywe rybki. „Wodne pianino” jest zaprojektowane i wykonane w całości przez Oliviera Asitiera. Można je obejrzeć w salonie Pianoccasion w Francuskim mieście Dardilly.


2. Pianos à queue Schimmel Pégasus

Pianos à queue SCHIMMEL Pégasus

„Pegaz” – skrzydlaty koń z mitologii greckiej. Symbolizuje natchnienie poetów, malarzy i rzeźbiarzy. Jako zwierze posiadające dodatkową cechę innego, latającego zwierzęcia posłużył również za inspirację profesorowi Luigi Colani. Zaprojektował on fortepian, w którym użyto materiałów i zaawansowanych technologii wykorzystywanych do budowania samolotów i samochodów. Zatem nazwa Pegasus dla tego instrumentu jest jak najbardziej uzasadniona. Opływowe kształty obudowy zupełnie odbiegają od tradycyjnych modeli fortepianów. Owinięcie szkieletu, przednie nogi, stół klawiaturowy, ława, a nawet dekiel, kiedy jest zamknięty sprawiają wrażenie jakby były jednym elementem. Tylna noga jest przezroczysta, więc fortepian wydaje się unosić się w powietrzu. Ten model marki Schimmel to wysoce awangardowy fortepian, który w swoim wnętrzu posiada wszystkie walory tradycyjnego instrumentu wysokiej klasy. Dostępny na zamówienie w salonie Pianos Galland w Mulhouse we Francji.


3. Gilson piano droit, signé du plus grand ébéniste de l’époque, Charles Guillaume Diehl

W tym pianinie zastosowano niemalże wszystkie możliwe rodzaje zdobień obudowy, jakie są powszechnie stosowane w pianinach. Czarny lakier wypolerowany na wysoki połysk urozmaicają rzeźbienia, świeczniki i uchwyty do przenoszenia instrumentu pomalowane na złoto oraz złote malowidła i intarsje. Pianino jest zaprojektowane w stylu z czasów Napoleona III. Ponadto został podpisany przez popularnego stolarza tamtych czasów – Charles’a Guillame Diehl’a. Instrument został całkowicie odrestaurowany, więc mimo starej daty, wygląda i gra jak nowy. Jest on dostępny do kupienia w salonie Pianos Lechavevallier we Francuskim mieście Saint-lô.


4. Pianos à queue SCHIMMEL Art Collection Otmar Alt

Pianos à queue SCHIMMEL Art Collection Otmar Alt
Design tego typu wymaga odwagi. Zarówno od kupującego jak i od artysty realizującego podobny projekt. Patrząc na ten fortepian można odnieść wrażenie, że został zbudowany z klocków Lego. Na pierwszy rzut oka ten kształ i kolory wyglądają naiwnie, jednak im dłużej się mu przyglądamy, tym więcej dostrzegamy w nim sensu i artystycznego wyczucia. Co ciekawe, mimo pozornie prostego wzoru jego wizerunek nie nudzi się, a chce się go wciąż oglądać. Za wygląd tego kontrowersyjnego fortepianu marki Schimmel odpowiedzialny jest niemiecki malarz, rzeźbiarz, grafik i projektant Otmar Alt. Jego prace charakteryzują wyraźne kontury i żywe kolory. Otmar Alt lubi eksperymentować. Stroni od kategoryzowania jego sztuki, którą pragnie uczynić dostępną dla każdej klasy społecznej.
Fortepian dostępny na zamówienie w salonie Pianos Galland w Francuskim mieście Mulhouse.


5. Alu-Rippen, 187 cm

Alu-Rippen, 187 cm

Kliknij obrazek, aby wyświetlić ogłoszenie

Obudowa tego fortepianu została wykonana z aluminium. Dzięki temu kształt instumentu jest niezwykle smukły, a pudło rezonansowe znacznie chudsze niż w przypadku klasycznych, drewnianych modeli. Sama kostrukcja fortepianu jest nietypowa, gdyż rama, owinięcie szkieletu i nogi są ze sobą zespawane. Nie dość, że znaczną część instrumentu stanowi metal, jest on wykończony w macie, co nadaje mu niemalże pancernego charakteru. Ten niekwestionowany unikat można nabyć w niemieckim salonie Piano Palme w mieście Friedberg na północ od Fankfurtu.


6. Piano Bösendorfer „Limited Edition Hummingbird” 

Fortepian to instrument duży i ciężki. Posiada ok 1,5m szerokości i od 1,5 do 3m długości i waży od 300 do 450kg. Kolibry z kolei to najmniejsze ptaki na świecie. Osobniki najdrobniejszej odmiany mierzą 6cm od czubka dzioba do końca ogona i ważą ok 1,6g. Dlatego umieszczenie wizerunku kolibrów na wewnętrznej części nakrywy górnej fortepianu jest uderzającym kontrastem, który nadaje subtelnego charakteru temu potężnemu instrumentowi. Inspiracją zastosowania intarsji w tym egzotycznym stylu były freski Johann’a Wenzel Bergl’a w kameralnej sali muzycznej w Wiedeńskim pałacu Schönbrunn. Fortepian można obejrzeć i kupić w hiszpańskim salonie Royal Pianos w mieście Benalmádena.

źródło: http://portalwiedzy.onet.pl/13157,,,,kolibry,haslo.html


7. Fortepian Bösendorfer jak nowy

Kliknij obrazek, aby wyświetlić ogłoszenie

Ten model Bösendorfera powstał w 1897 roku, jednak wygląda jakby dopiero co wyszedł z fabryki. Istotnie, opuścił fabrykę renowacji firmy SAP Renovation w Kaliszu. Fortepian przeszedł kompletną renowację. Całkowicie odnowione zostały elementy obudowy, akustyki i mechanizmu. Każdy, nawet najdrobniejszy szczegół został precyzyjnie dopracowany. Świadczą o tym intarsje z ekskluzywnych gatunków drewna, czy ręcznie wykonany chromowany szyld producenta na nakrywie klawiaturowej. Fortepian został nie tylko doskonale nastrojony, ale wykonano również zabieg wyrównania brzmienia – koncertowej intonacji. Lista wykonanych przy nim prac dostępna pod linkiem. Samo ogłoszenie jest również bardzo dobrze zamieszczone. Zostało bowiem wgranych wiele zdjęć wysokiej jakości ukazujących poszczególne elementy fortepianu. Rozbudowany opis informuje o użytych elementach przy renowacji. Ważniejsze rubryki formularza zostały wypełnione, dzięki czemu łatwiej wyszukać ten instrument poprzez wyszukiwarkę.


8. Groovy Bentley

Kliknij obrazek, aby wyświetlić ogłoszenie

Groovy Bentley to pianino z historią. Było bowiem częścią wydarzenia „StreetPianos” i „Haworth 60’s weekend”. Zostało wybrane aby zbliżać do siebie ludzi i wywoływać sprzyjające sytuacje do interakcji wśród społeczeństwa. Pomalowane zostało w motywy kwiatowe, ptaki, serca i napis LOVE. Już samym wyglądem inspiruje do dzielenia się wolnością i miłością. Był dostępny w salonie Pied Piper Pianos.
www.streetpianos.com


9. Carl Rönisch Edition – Mod. 125

Kliknij obrazek, aby wyświetlić ogłoszenie

O wyjątkowości tego pianina stanowi rzadko stosowana okleina z drzewa orzechowego, które rozwijało się w nieprawidłowo. Innymi słowy, drzewo było po prostu chore. Dzięki temu rysunek drewna jest urozmaicony. Pianino zostało wyprodukowane w niemieckiej fabryce Ronish, a kupić je można od handlowca Piano Kurten w mieście Hilden, również w Niemczech.

źrodło: http://www.wisegeek.com/what-is-burled-walnut.htm


10. Petrof P127 Next.

Kliknij obrazek, aby wyświetlić ogłoszenie

To pianino o modernistycznym wyglądzie wykonane w minimalistycznej stylistce. Dostępne jest w Hiszpanii w salonie Piano Importa, natomiast wyprodukowane zostało w Czechach. Oglądając to ogłoszenie miałem wizję pianina wkomponowanego w ścianę. Ten model doskonale się do tego nadaje. Należałoby wykonać wnękę w ścianie o tej samej kolorystyce co instrument i wpasować go w przygotowane miejsce. Wystawałaby jedynie klawiatura i pedały. Mogłoby to skutecznie tłumić brzmienie, mimo tego pomysł wydaje mi się atrakcyjny ze względu na swój awangardowy charakter.Zdjęcie bannerowe: © Jorge Royan / http://www.royan.com.arCC-BY-SA-3.0