Skip to content

Wariacje na temat Seilera

Seiler, Ed Seiler, Eduard Seiler, Johannes Seiler. Wszystkie te nazwy można spotkać na poszczególnych instrumentach niemieckiej marki Seiler. Z czego wynika różnorodność w nazewnictwie?

Seiler to marka produkująca wysokiej jakości pianina i fortepiany od 1849r. Jej nazwa, jak w większości pianistycznych producentów, pochodzi od założyciela – Eduarda Seilera.

Obecnie produkowane są instrumenty oznaczone jako: Seiler, Eduard Seiler i Johanes Seiler.
Kiedyś pianina i fortepiany oznaczano również nazwą Ed. Seiler, jednak dziś już nie powstają instrumenty oznaczone w ten sposób. Można wciąż natknąć się na to określenie, stosowane jako zamiennik pełnej nazwy serii Eduard Seiler. Niestety wprowadza to jedynie zamęt i może powodować nieporozumienia.

Od 2008 firma Seiler współpracuje z korporacją Samick, której zleca część prac przy instrumentach ze swojej oferty. Na podobne posunięcie zdecydowała się inna niemiecka marka – C. Bechstein.

Samick posiada ogromną fabrykę w Indonezji, w której zmechanizowana produkcja pozwala na zmniejszenie kosztów.


Ed. Seiler

Taki napis widniejący na obudowie, czy płycie rezonansowej instrumentu może stanowić gwarancję przynajmniej dwóch aspektów. Po pierwsze jest to instrument starej daty. Po drugie, został wyprodukowany w Niemczech, ponieważ powstał, zanim Seiler nawiązał współpracę z korporacją Samick. Na żadnym z nowych instrumentów nazwa Ed Seiler już się nie pojawia.


Seiler

Oficjalna strona producenta zapewnia, że modele tej serii są w 100% produkowane na terenie Niemiec. Zarówno poszczególne elementy, łączenie ich w całość jak i końcowe wykończenia są wykonywane w Niemczech. Są to pianina i fortepiany wysokiej jakości, najlepsze modele marki Seiler.


Eduard Seiler

Jeżeli instrument opatrzono nazwą Eduard Seiler, świadczy to, że został wyprodukowany w Azji. Pianina i fortepiany Eduard Seiler powstają z wyselekcjonowanych materiałów od międzynarodowych dostawców w fabryce Samick w Indonezji. Wykorzystują tam niemieckie maszyny CNC zaprogramowane tak, by wykrawały elementy według tych samych wytycznych, według których wykonywane są ręcznie robione, niemieckie instrumenty.


Johannes Seiler

Najnowsza seria marki Seiler zainicjowana w 2013r. Spośród innych modeli marki Seiler wyróżnia się najniższymi cenami. Jest w całości produkowana w fabryce Samick w Indonezji. Zamontowane mechanizmy w serii Johanes Seiler są najlepszymi, z tych produkowanych w fabryce Samick. Kształt obudowy każdego z poszczególnych modeli jest właściwy tylko dla tej serii. Żaden model innych marek produkowanych w fabryce Samick, nie powiela kształtu instrumentów Johanes Seiler.

Poszerzenie oferty marki Seiler o dwie serie Eduard i Johannes zwiększa grono potęcjalnych nabywców. Co istotne, wraz z kolejnymi wariantami nazwy, obniżają się ceny instrumentów. Dla niektórych osób zainteresowanych kupnem nowego instrumentu, może to być kluczowym czynnikiem decydującym o zakupie. Niemiecka marka Seiler cieszy się dobra renomą od wielu lat. Mimo iż obecnie jest bardziej międzynarodowa, niż europejska, nadal dostarcza pianin i fortepianów wysokiej jakości.


Źródła:

pianoworld.com
pianoworld.com
seiler-pianos.de
pianosesther.be