Skip to content

Technologia, która umożliwia szybszą naukę gry na pianinie

Jak rozpoczynaliście swoją przygodę z pianinem? Jak wyglądały Wasze pierwsze lekcje gry na pianinie? Dzisiejsza technologia coraz bardziej urozmaica nam możliwości nauki, także na instrumentach. Swoistą nowością w branży jest ekran projekcyjny Technicolor, który pomaga w opanowaniu techniki gry na klawiaturze.

The Projected Instrument Augmentation – by www.youtube.com/watch?v=DOSEekGuq0w#t=63
System „The Projected Instrument Augmentation” został opracowany przez pianistów Katję Rogers, Amrei Rohliga i ich kolegów z Uniwersytetu w Ulm w Niemczech. Ekran jest przymocowany do pianina elektrycznego. Ma kolorowe bloki dostosowane do wyświetlania nut pod klawisze. Kolorowe bloki opadają strumieniem w dół ekranu w momencie, w którym powinien być odtworzony dźwięk.
System podkreśla też błędnie zagrane nuty grane.

Badania co do przydatności i zwiększenia efektywności nauki z pomocą tego systemu są w toku. Jak na razie dają pozytywne wyniki. Jak mówią nauczyciele gry, system poprawia umiejętności techniczne osób z nim ćwiczących, nie pozwala jednak na indywidualną interpretację danego utworu. Jeśli bowiem wszyscy nauczyliby się grać z pomocą tego systemu na fortepianie, to wszyscy będą brzmieć tak samo.
Wspomniany system nie ma zatem służyć jako jedyne źródło nauki gry na pianinie, a jedynie jako pomoc dydaktyczna.

Red.