Skip to content

System kontroli wilgoci

Traktowanie pianina jako członka rodziny nie jest fantazyjnym wyolbrzymieniem. Troskliwa opieka nad instrumentem jest wręcz wskazaną postawą względem pianin i fortepianów. Są to bowiem skomplikowane konstrukcje złożone z ponad 5 000 części, które potrzebują odpowiednich warunków, aby służyły przez długie lata. Pianina i fortepiany nierzadko są również kosztowną inwestycją, dlatego tak istotne jest zadbanie o to, by nie traciły na wartości. Aby temu zapobiec wynaleziono doskonałe rozwiązanie – systemy kontroli wilgotności.


KONSTRUKCJA

Jest to prosty mechanizm instalowany w pianinach i fortepianach złożony zasadniczo z trzech, połączonych ze sobą elementów.

System kontroli wilgotności składa się z:

  • higrometru

  • nawilżacza

  • osuszacza

system kontroli wilgoci w pianinie
Schemat systemu kontroli wilgoci montowany w pianinach.


Legenda:

piano_zolty

Rurka do uzupełniania wody w nawilżaczu

piano_zielony

 Nawilżacz

piano_nieb

 Osuszacz

piano_fiolet

 Diody kontrolne

piano_czer

Higrometr

 


ZASADA DZIAŁANIA

Systemy te montowane są wewnątrz instrumentu w taki sposób, że nie widać ich bez zdejmowania dolnych drzwi pianina, czy zaglądania pod płytę rezonansową fortepianu. Jedyne, co może być widoczne z zewnątrz to kable zasilające, ponieważ cały mechanizm korzysta z energii elektrycznej.

Zasada działania jest prosta. Higrometr na bieżąco mierzy poziom wilgotności i jeżeli jest on zbyt wysoki uruchamia się osuszacz. Kiedy natomiast jest zbyt sucho, uruchamia się nawilżacz. W ten sposób poziom wilgotności jest stale utrzymywany na stałym poziomie, odpowiednim dla instrumentu. Zarówno dla pianina jak i fortepianu jest to przedział mniej więcej między 45% a 60%.


 PORÓWNANIE

W porównaniu z systemami nawilżania całych domów, czy pomieszczeń system kontroli wilgotności montowany w instrumentach okazuje się znacznie korzystniejszy.
Najwygodniej to zaobserwować poprzez zapoznanie się z tabelą poniżej:

SYSTEM KONTROLI WILGOTNOŚCI

NAWILŻACZE POMIESZCZEŃ

Uzupełnianie zbiornika z wodą raz w miesiącu

Codzienne uzupełnianie zbiornika z wodą

Ledwie słyszalne funkcjonowanie

Irytujący dźwięk funkcjonowania

10 litrów wody wystarcza na miesąc

10 litrów wystarczy zaledwie na kilka dni

Synchronizacja pracy nawilżacza i higrometru

Należy samodzielnie mierzyć poziom wilgotności

Zużycie prądu w ciągu 24h:
864 Wat – fortepian
528 Wat – pianino

Zużycie prądu w ciągu 24h:
5180 Wat

Montowanie systemów kontroli wilgotności jest stosunkowo nowym zabiegiem stosowanym w pianinach i fortepianach. Obecnie nie jest on zbyt popularny wśród posiadaczy pianin i fortepianów, jednak ze względu na korzyści płynące z jego użytkowania, można przewidywać stopniową zmianę tego stanu rzeczy. Jako, że człowiek uczy się na błędach, a zbyt suche, lub zbyt wilgotne powietrze w przypadku fortepianów można porównać do tego czym jest palenie papierosów dla człowieka, przykre konsekwencje przychodzą dopiero po pewnym czasie. Zatem o tym jak istotne jest zapobieganie korozji strun, kołków stroikowych, pęknięciom płyty rezonansowej czy obudowy możemy przekonać się dopiero po kilku latach.


DECYZJA

O tym jak dbamy o własny instrument, to zawsze nasza decyzja. Klaviano, w trosce o wszystkie pianina i fortepiany i ich użytkowników może jedynie zarekomendować systemy kontroli wilgotności, aby instrumenty jak najdłużej cieszyły swoich właścicieli.

Należy pamiętać, że utrzymywanie doskonałych warunków w kwestii wilgotności powietrza to tylko jedna trzecia część sukcesu w zapewnieniu długiego życia naszym instrumentom. Pozostałymi dwoma, równie istotnymi czynnikami są:

  • zapewnienie względnie stałej temperatury w pomieszczeniu, w którym stoi instrument, oraz

  • regularne wizyty technika/stroiciela, który nastroi i zbada stan techniczny naszego pianina lub fortepianu.

Jeżeli poważnie myślimy o zainstalowaniu systemu kontroli wilgoci w naszym instrumencie, dzięki wyszukiwarce na Klaviano.com, odnajdziemy technika, który wykonuje te usługę w naszej okolicy.


Źródło: http://www.pianolifesaver.com/english/about/howitworks