Nie jest ważny tylko talent artysty, który gra pięknie na fortepianie w momencie, kiedy jego instrument jest rozstrojony. Kto zatem sprawia, że zachwycamy się wspaniałą grą i równie wspaniałym brzmieniem instrumentu? To stroiciel, którego praca choć niewidzialna, jest absolutnie słyszalna dla odbiorcy koncertu.
Dziś niewielu młodych umiałoby określić jednoznacznie, co kryje się pod pojęciem stroiciela. Od zawsze był to zawód elitarny. Czy dziś, w dobie cyfryzacji, już umierający??? Z pewnością nie. Bowiem wciąż jest wielu chętnych na tradycyjne pianina i fortepiany. One po prostu mają duszę.
Pamiętać należy, że przy każdym przenoszeniu pianina czy fortepianu w domu, a także przed każdym koncertem, ważne jest jego strojenie. To bowiem niezwykle delikatny, choć wydawałoby się wizualnie, masywny instrument. Ma setki strun o różnych długościach i grubościach, kilkadziesiąt młotków, tłumiki, pedały. Aby wszystko to współgrało, ktoś musi się na tym dobrze znać.
Taki wydawałoby się zwykły fortepian w rzeczywistości jest niezwykle skomplikowanym mechanizmem. To 12 000 części, które muszą być odpowiednio zsynchronizowane.
Każde przemieszczenie instrumentu, zmiana temperatury czy wilgotności sprawia, że fortepian się rozstraja. A zatem przed użytkowaniem, zaś w instytucjach przed każdym koncertem należy instrument przygotować, usłyszeć dźwięk każdej struny. Odpowiednio wyciszyć lub nagłośnić. Sprawić, żeby instrument miał duszę, żeby tę duszę można usłyszeć w czasie gry pianisty.
Wymagania dla tego zawodu są spore. Kluczowym jest „dobre ucho”, czyli bardzo dobry słuch muzyczny, a także serce dla instrumentu. Cierpliwość i skupienie to cechy niemal nieodzowne. Dobry stroiciel wcale jednak nie musi umieć grać na pianinie. Według danych chicagowskiej Szkoły Stroicieli Fortepianów prawdopodobnie około 75 procent stroicieli, w tym naprawdę dobrych, nie gra lub gra słabo na pianinie. Choć potwierdzają oni równocześnie, że muszą „coś umieć zagrać”, wszyscy mają jakiś mały repertuar, aby usłyszeć, czy dobrze wykonali swoją pracę. Te umiejętności są jednak całkowicie oddzielone.
Nie każdy może zostać stroicielem. Zawód ten ma wymagania. To nie tylko dobry słuch, ale też zdolności manualne. No i fakt, że instrumenty te wymagają całkowitego skupienia, ciszy i samotności. Większość stroicieli stwierdza, że po całym dniu wśród klawiszy i dźwięków są zmęczeni muzyką… Dodatkowo pamiętać należy, że prawdziwy stroiciel powinien oprócz strojenia potrafić wyremontować, naprawić, wyregulować i wyintonować mechanizm instrumentu.
Stroiciel to zawód wymagający zaangażowania i niezwykłej pasji. Jak mawia wielu stroicieli, aby uzyskać odpowiednią barwę, należy podejść do instrumentu z szacunkiem i profesjonalizmem. Można śmiało stwierdzić, że pianino, czy fortepian „żyje”. Nie jest jedynie meblem, ani ozdobą. Ale po odpowiednim strojeniu pod palcami dobrego pianisty pokazuje, na co go stać. Fortepian ma bowiem grać tak, jak chce tego artysta.
A stroiciel? Jest jak lekarz, który z walizką przyborów przybywa do chorego instrumentu. Delikatny dotyk budzi do życia. Patrząc tylko na znaki czasu „doktor” jest w stanie odgadnąć wiek, choroby i sposób traktowania pacjenta przez współdomowników. Ośmielony „pacjent” odkrywać zaczyna tajniki swego serca, opowiada mu swoją historię, której nikt wcześniej nie słyszał. Każdy przypadek jest inny. Odkurzanie, czyszczenie, doklejanie, wymiana, regulacja, wiedza i dużo cierpliwości – wszystko to przeobraża zaniedbanego pacjenta. Jeszcze tylko dostroić do kamertonu i… na koniec muzyka wypełnia cały dom. Pacjent nie jest już ten sam. Ma 10 lat mniej i radośnie szczerzy swoje 88 zębów do wszystkich… (patrz pianoexpert.eu)
Jedna z najstarszych szkół kształcących przyszłych stroicieli pianin i fortepianów w Europie znajduje się w Polsce, w Kaliszu – to Technikum Budowy Fortepianów, które skupiało swego czasu elitę branży. Do dziś jego absolwenci stroją instrumenty w najlepszych i najbardziej prestiżowych instytucjach i firmach Europy. Do dziś przygotowuje ono uczniów do wykonywania tego elitarnego zawodu.
JW
Na podst.
http://www.suntimes.com/news/steinberg/12748842-452/the-secret-joys-of-piano-tuning.html
http://www.mojemiasto.slupsk.pl/index.php?id=1491
www.pianoexpert.eu