Skip to content

Największy koncertujący fortepian na świecie znajduje się w Szymbarku

Wpis do Księgi Rekordów Giunnessa miał miejsce 30 grudnia 2010 roku. Największy Koncertujący Fortepian Świata znajduje się w Szymbarku, a swoimi rozmiarami przyćmiewa wszystkie dotychczas używane instrumenty.

Jego wybudowanie zbiegło się z zakończeniem obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

Fortepian otrzymał nazwę „Stolemowi Klawer” i opatrzony jest godłem Gryfa Pomorskiego. Ma ponad 6 m długości, 2,5 m szerokości i 1,87 m wysokości. Waży 1,8 tony.


Największy koncertujący fortepian na świecie znajduje się w Szymbarku (fot. http://cepr.pl/index.php/pl/zobacz-obiekty/43-najwiekszy-fortepian-swiata)

Budowę instrumentu nadzorował fortepianmistrz Józef Wolf z Kalisza. Jego design wzorowany był na płycie Steinway & Sons. Z powodu rozmiarów ma on specjalnie dorabiane struny basowe. Fortepian został wykonany z różnych gatunków drewna m.in. świerku, brzozy, sosny i grabu. Jest także wzbogacony o rejestr organowy o stolëmowym brzmieniu.

Każdą z sześciu nóg fortepianu zdobią portrety wybitnych polskich muzyków – Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszko, Ignacego Jana Paderewskiego, Mieczysława Karłowicza, Karola Szymanowskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego. Jego publiczne pokazanie w 2010 roku połączone z jednoczesnym pobiciem rekordu uświetnił koncert Leszka Możdżera, Andrzeja Laudy i Romana Koperskiego.

Organy piszczałkowe, 49 klawiszy, zakres klawiatury C-c3, wewnątrz głos o nazwie Stolem 8’, 49 piszczałek, 18 piszczałek wykonanych z litego drewna sosnowego, bukowego (C-f) i mahoniu, pozostałe piszczałki (31 szt.) wykonane ze stopu cyny i ołowiu (tzw. stop organowy) 75 % cyny i 25% ołowiu. Instrument posiada trakturę gry mechaniczną, wietrownicę klapowo-zasuwową, dmuchawę organową typu Ventola oraz miech wykonany z drewna i skóry bydlęcej. Dwie unikatowe piszczałki pochodzą z organów znajdujących się przy krypcie Kościółka na Skałce w Poznaniu.

Red. na podst. cepr.pl