Skip to content

Najstarsza na świecie marka fortepianów Pleyel do zamknięcia

Dwieście lat po powstaniu francuski producent pianin Pleyel ogłosił, że zamyka swoją działalność. Firma z siedzibą w Paryżu powstała w 1807 roku. Dostarczała instrumenty m.in. dla Chopina, Liszta, Debussy’ego, Griega, Ravela i Strawińskiego. Obecnie firma zmaga się z rosnącymi kosztami i zwiększonej konkurencji.

Prezes Pleyel, Bernard Roques powiedział , że jego francuska filia w podparyskim Saint-Denis zatrudniająca dotąd 14 osób jest zmuszona do zamkniecia z powodu „powtarzających się strat finansowych i bardzo niskim poziomie produkcji”.

W szczytowym okresie fortepiany Pleyela produkowały po 3000 sztuk w roku, liczba ta w przybliżeniu odpowiada obecnej produkcji firmy Steinway. W 2000 roku wyprodukowano jedynie 1700 instrumentów. Ostatnio jednak produkcja zmniejszyła się do nie więcej niż 20 egzemplarzy.

Pleyel koncentruje się obecnie na rynku sprzedaży instrumentów kosztujących średnio 269.000 dolarów i wymagających nakladu od 500 do 1500 godzin w produkcji.

Pleyel pierwsze oznaki kłopotów finansowych dawał juz w 2007 roku , kiedy podjęto decyzję o zamknięciu zakładu Alès w południowej Francji. Niektórzy obserwatorzy przemysłu winią za to konkurencję z Chin i Korei Południowej. Bowiem np. instrumenty Kemble, British Ekspres Fortepian wykonane są obecnie w azjatyckich fabrykach firmy Yamaha.

Faust zaznaczył, że Fazioli ,włoski producent , posiada również małe wyjścia , ale udaje się zachować konkurencyjność jako swego rodzaju alternatywy konesera do twórców takich jak Steinway czy Yamaha.

We Francji likwidacja marki związanej z Chopinem i symbolizującej tradycję kraju w produkcji wysokiej klasy fortepianów wywołalo konsternację.

Red. (foto SAP Music)