Skip to content

Leworęczni a gra na pianinie – to nie jest problem

Wielu rodziców zastanawia się, czy puścić swoje leworęczne dziecko do szkoły muzycznej, czy będzie ono w stanie dobrze grać. Fora internetowe pełne są takich zapytań. Z pomocą przychodzą inni rodzice, którzy przypominają swoje doświadczenia w tym względzie. „Lewa ręka jest zazwyczaj na początku za bardzo „słyszalna””. To kwestia ćwiczeń, a z czasem problemy zanikają.
 
A jak wygląda kwestia instrumentów dla osób leworęcznych? Czy takowe się w ogóle buduje? Wielu nauczycieli szkół muzycznych poleca takim uczniom wiolonczele lub skrzypce. Jeśli ktoś jednak woli klawisze?
Pianina i fortepiany nie są budowane pod prawo lub leworęcznych. Bowiem sama budowa tego instrumentu, jak zauważa Andrzej Kruszewski, prezes Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów, zakłada, że lewa ręka kontroluje partie basowe, prawa zaś wiolinowe. Zatem jeśli ktoś chce grać profesjonalnie, to równie dobrze grać musi obiema rękami. Leworęczni wyćwiczyć muszę rękę prawą, praworęczni – lewą.
 
W instrumentach klawiszowych typu fortepian, pianino, keyboard, akordeon czy organy większość utworów pisana jest w taki sposób, że linia „basowa” jest na ogół prostsza i przypada na lewą rękę. Leworęczni muszą zatem włożyć dużo więcej trudu, aby tę trudniejszą linię melodyczną grać prawą ręką. Ale leworęczność jednak czasem pomaga pianistom. Jak wcześniej wspomnieliśmy większość utworów na fortepian od początku nauki, na każdym jej poziomie jest pisana w ten sposób, że to prawa ręka jest narratorem, lewa akopmaniuje. Po kilkunastu latach takiej gry pianiści praworęczni mają problemy z lewą ręką i widac wówczas duży rozdźwięk między jedną a drugą ręką. Leworęczni nie mają z tym problemu. Po latach ćwiczeń ich obie ręce są wyćwiczone na równym poziomie.
 
Odpowiedź na pytanie, czy leworęczni mogą grać na pianinie, jest prosta. Nie jest to bardziej skomplikowane niż dla praworęcznych. I ci i ci bowiem muszą pracować tak samo intensywnie, aby dojść do perfekcji w grze na tym instrumencie.
 
Red. na podst. forów internetowych dla leworęcznych oraz fragment „Focus”, aut. Andrzej Kruszewski