Skip to content

Korzyści gry na pianinie. Cz. 2 PRAKTYCZNE 30 powodów by ćwiczyć

Dlaczego warto grać na pianinie?

Lista 30 powodów dla których warto grać na pianinie. Cz. 2

korzyści
PRAKTYCZNE

Czyli do czego pianino może nam się przydać.

korzyści gry na pianinie przyjemność

 1. Przyjemność
  Gra na pianinie sprawia radość. Jak dowodzą wyniki badań przeprowadzonych przez grupę Valorie Salimpoor i Robert Zatorre z McGill University w Montrealu grając melodie, które nam się podobają, nasz mózg produkuje zwiększone ilości dopaminy, która uwalniana jest do krwiobiegu. Dopamina to potocznie nazywany hormon szczęścia. Substancja ta odpowiada za koordynację ruchową, napięcie mięśni, procesy emocjonalne i poznawcze oraz umożliwia regulacje uwalniania hormonów. 1,2

   uspokaja niemowle dziecko

 2. Uspokaja
  Granie utworów, które dobrze znamy, odpręża wprawiając nas w przyjemny i zrelaksowany stan umysłu. Wszystkie metody relaksacji polegają na ukierunkowaniu naszej uwagi na coś przyjemnego i odprężającego. Czymże innym jest gra na pianinie, jak nie treningiem koncentracji i skupianiu się na przyjemnym brzmieniu instrumentu?

   

   satsfakcja sprawdzian ocena

 3. Satysfakcja
  Opanowanie nowego utworu i zagranie go bezbłędnie od początku do końca, daje satysfakcję porównywalną do sprawdzianu napisanego na 5. Każdy utwór składa się z prostszych i trudniejszych momentów. Możemy z łatwością wykonywać te mniej wymagające, jednak zatrzymywać się na tych problematycznych. Pracując nad skomplikowanymi partiami z osobna, dochodzimy do wprawy i w rezultacie potrafimy zagrać całą kompozycję w równym tempie. Daje to uczucie spełnienia, jakie znają tylko pianiści.

   

   kropla drąży skałę systematyczność

 4. Systematyczność
  Rezultaty osiąga się poprzez regularną praktykę. Dotyczy to zarówno gry, jak i każdej innej umiejętności. Obserwując to, jak nabieramy wprawy, chętnie zasiadamy do codziennych ćwiczeń, wyrabiając sobie nawyk systematycznej pracy. Rezultaty ćwiczeń wykonywanych systematycznie są trwałe i długofalowe. Ludzie nie organizujący swoich zajęć w cykliczne i regularne aktywności, cierpią na natłok obowiązków, brak czasu i presję goniących terminów.

   

   wyczucie rytmu metronom

 5. Wyczucie rytmu
  Wyczucie rytmu tyczy się nie tylko muzyki, ale towarzyszy nam na każdym kroku. Zarówno rytm wstawania, gotowania, czy innych codziennych czynności jak i włączanie się do rozmowy, czy wchodzenie w różne sytuacje, zaczynamy wykonywać w odpowiednim czasie i tempie. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Cambridge, zdolność do słyszenia rytmu jest powiązana z umiejętnością z czytania i pisania. Nauka rytmiki zatem, może okazać się skutecznym sposobem leczenia dysleksji. 3

   

  organizacja czasu zegar klepsydra

 6. Organizacja czasu
  W napiętym harmonogramie zajęć ludzi ambitnych i ciekawych świata każda minuta jest na wagę złota. Połączenie determinacji, poczucia rytmu i systematyczności owocuje wydajnym gospodarowaniem czasu, uwzględniając w planie dnia obowiązki i przyjemności.

   

   pasja serce

 7. Pasja
  Gra na pianinie, to zajęcie, które może się podobać. Wielu ludzi rozpoczynając przygodę z pianinem, pozostaje z nim w dobrych relacjach przez długie lata, a nierzadko staje się ono ich głównym zainteresowaniem. Posiadanie pasji jest ważne dla każdego człowieka. Nadaje życiu szczególnej wartości i sprawia, że jest bardziej fascynujące. Ludzie z pasją mają bogatsze życie wewnętrzne, są zwyczajnie szczęśliwsi.

   

   poprawna postawa kręgoslupa

 8. Poprawna postawa kręgosłupa
  Siedząc przy instrumencie niemalże w naturalny sposób nasze ciało przybiera poprawną postawę. Przyjmując prawidłową postawę łatwiej się gra. Poprzez systematyczne ćwiczenia wyrabiamy sobie nawyk siedzenia prosto. Ma to zbawienny wpływ na zdrowie naszego ciała, ale i umysłu. Ludzie siedzący prosto mają większą wiarę we własne pomysły i są przekonani o wartości wykonywanej przez nich pracy. 4

   

  zarobki skarbonka świnka euro

 9. Zarobki
  Osiągnąwszy znaczne umiejętności pianistyczne możemy je wykorzystać do zarabiania pieniędzy. Możemy udzielać innym lekcji gry, występować lub nagrywać pełniąc rolę muzyka sesyjnego. Jest to nie tylko sposób na dodatkowy zarobek, ale i na zdobywanie pieniędzy robiąc coś, co się lubi.

   

  znajomości klucz wiolinowy basowy

 10. Znajomości
  Grupa społeczna muzyków to ludzie o otwartych umysłach, często inteligentni i radośni. Grając na pianinie automatycznie wkraczamy w ten krąg i nim się spostrzeżemy, odnajdziemy wspólny język z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

1 http://www.polskieradio.pl/5/240/Artykul/295868,Co-jest-przyjemnego-w-muzyce
2 http://tematy.zdrowie.gazeta.pl/temat/zdrowie/dopamina
3 https://www.tes.co.uk/article.aspx?storycode=6106662
4 http://www.fit.pl/klinikakregoslupa/prawidlowa-postawa/wyprostuj-siea-poczujesz-sie-lepiej,111,1,0.html