Skip to content

Jak przygotować instrument do sprzedaży?

Wyprowadzamy się, przestaliśmy grać na instrumencie, dziecko nie chce już dalej uczyć się grać! Te lub jeszcze inne powody zmuszają nas do pozbycia się pianina lub fortepianu. Pierwszy krok? Pytamy wśród znajomych. Kolejny? Wystawiamy je na aukcji internetowej …

Zacytuję fragment tekstu na temat sprzedaży pianina przez internautów-blogerów. To rozmowa małżeństwa tuż po sprzedaży instrumentu i odebraniu go przez klienta:

„- Tak mi wstyd. Napisaliśmy, że pianino jest w stanie bardzo dobrym, a to rupieć. Ja na nim zagrałem, zobaczyłem, że gra, że tylko podstrojenia wymaga, odkurzyłem z grubsza i to wszystko. Ale nie zaglądałem do środka.

– A co w środku??

– Mole nam pianino zeżarły!

– Mole?? Korniki chyba?

– Mole. Tam są takie młoteczki zakończone filcem. Tego filcu praktycznie nie ma. Jak się dotknie to w palcach na proch się rozsypuje. Poza tym rozeschło się drewno i coś tam popękało. Naprawdę spora naprawa czeka ten instrument. Głupio mi jak cholera, faceci pół Polski przejechali. Sprzedałem za 500 zł… W ten sposób pozbyliśmy się instrumentu…”

Co zrobić, aby nasza sprzedaż nie zakończyła się podobną porażką? Wizualnie nasz instrument jest dla nas idealny, wygląda nieźle i nawet wydaje niezłe dźwięki. Ale co ma w środku? Czy jego rzeczywista wartość odpowiada naszym oczekiwaniom? Wreszcie czy jest właściwie przygotowany do sprzedaży?

W branży wiele firm świadczy usługi, które pomogą nam w sprzedaży, które we właściwy sposób przygotują do niej nasze pianino czy fortepian. I w zasadzie najlepiej, aby dokonał tego fachowiec. Dlaczego? Ponieważ taka usługa podnosi atrakcyjność i równocześnie wartość instrumentu dla potencjalnego klienta. Może on zagrać, sprawdzić walory dźwiękowe instrumentu. Otrzymuje wówczas także pisemną gwarancję na sprawne działanie mechanizmu młoteczkowego i jednocześnie pozbywa się obaw przed zakupem niesprawnego instrumentu.

W zakres takiej usługi wchodzi często nastrojenie pianina, wykonanie korekty mechanizmu młoteczkowego i udzielenie gwarancji nabywcy na sprawne działanie mechanizmu młoteczkowego. Usługi te mogą obejmować także wycenę pianina oraz zamieszczenie ogłoszenia z certyfikatem w giełdzie pianin używanych, a także wykonanie zdjęć, czy przygotowanie profesjonalnego opisu – choć w zasadzie dwie ostatnie czynności można spróbować wykonać samemu. W artykule „Jak napisać dobre ogłoszenie?” zamieszczonym na naszej stronie podpowiadamy bowiem kilka przydatnych podpowiedzi w tejże materii.

Jak wygląda takie przygotowanie instrumentu cenowo? W Polsce szacunkowe ceny kształtują się następująco:

  • Strojenie pianina – 300.00 zł
  • Przygotowanie pianina do sprzedaży z wyceną i gwarancji (w zależności od firmy – średnio 2-letniej) – 800.00 zł
  • Wycena wartości pianina – 300.00 zł
  • Wycena naprawy pianina – 50.00 zł
  • Dojazd – w zależności od odległości
  • Pozostałe czynności – kwestia umowna z technikiem-stroicielem.

Znajdź stroiciela najbliżej siebie!

Należy jednak pamiętać, że w przypadku mocno zniszczonego, starego i taniego pianina stroiciele zniechęcają się do takiej usługi. Nie jest ona też opłacalna ani dla sprzedającego, ani potencjalnego nabywcy. Może się bowiem okazać, że sama usługa przekroczy wartość instrumentu. Warto zatem, by spojrzał na niego najpierw zaprzyjaźniony specjalista. Jeśli nie – to podczas rozmowy telefonicznej podajmy stroicielowi choć kilka istotnych informacji, na podstawie których być może wstępnie określi on nam przybliżoną wartość instrumentu (marka, firma, rok produkcji, ilość klawiszy, ilość pedałów, przybliżony stan wizualny) lub to, czy nasz instrument jest wart takiej usługi.

A zatem życzymy opłacalnej sprzedaży.

Joanna Walczak

(Cennik – uśrednione kwoty na podstawie cenników usług stroicieli w Polsce na rok 2014, dokładne kwoty podane na stronach stroicieli zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polskich Stroicieli Fortepianów – www.spsf.pl)