Skip to content

Jak często powinno się stroić pianino, ile to trwa i ile kosztuje?

Jeżeli myślisz o zamówieniu usługi strojenia, powinieneś być świadomy jak się do tego przygotować. Ile naszykować pieniędzy, ile czasu sobie zarezerwować i na co zwrócić uwagę?
Kiedy jest odpowiednia pora aby zaprosić stroiciela? Odpowiednie dbanie o instrument uwzględnia regularne strojenie. W dalszej perspektywie jest to nie tylko rozsądne, ale i oszczędne.


W ogłoszeniach sprzedaży używanych pianin często w ich opisie znajduje się informacja „wymaga strojenia”. To oczywiste. Każde pianino lub fortepian wymagają strojenia, kiedy wstawia się je do nowego pomieszczenia, zwłaszcza jeżeli przejechały setki kilometrów. Jeżeli wszystkie klawisze grają odpowiednie dźwięki, najlepiej wykonać taki zabieg po miesiącu, gdy instrument „przywyknie” do nowych warunków.

Nie wystarczy nastroić pianina (fortepianu) raz. Jest to zabieg, który należy wykonywać regularnie, nawet jeżeli po roku nie zauważyliśmy różnicy w brzmieniu. Dzięki regularnemu strojeniu usługi te będą trwać krócej i kosztować mniej.

Jeżeli posiadamy w domu instrument generalne zalecenia mówią, aby zapraszać stroiciela 2 razy do roku – w przypadku kiedy gramy często tj. ok godziny dziennie. Naprężenie strun jest mocno uzależnione od temperatury, więc dobrze jest zamawiać strojenie kiedy występują największe skoki temperatur. Mianowicie wiosną – gdy zaczyna się robić ciepło i jesienią – wraz z nastaniem okresu grzewczego.

Jeżeli gramy rzadziej niż godzinę dziennie, można ograniczyć to do dorocznej usługi.
W obu przypadkach są to najlepsze rozwiązania, zdające egzamin w przy zadbanych instrumentach, strojonych regularnie i przechowywanych w odpowiednich warunkach.

Cena rutynowego strojenia może wahać się między 150 a 300 zł a czas strojenia pianina lub fortepianu trwać od 1,5 godziny do kilku godzin. Ceny strojenia w wybranych innych państwach:

od 90$ do 200$ w U.S.A
od 50£ do 80£ w Wielkiej Brytanii
od 70€ do 100€ w Niemczech
od 80€ do 100€ we Francji

Jeżeli ostatnie strojenie miało miejsce kilka, kilkanaście lat temu, dość prawdopodobne, że po pierwszym zabiegu, trzeba będzie wykonać go ponownie, już po upływie tygodnia. Niewykluczone, że będą potrzebne również inne zabiegi naprawcze.

Odmienną sytuacją jest produkcja lub strojenie podczas napraw takich jak wymiana strun, kołków stroikowych, płyty rezonansowej.
W przypadku nowych kołków stroikowych stroi się metodą ćwiekowania – nasłuchiwaniem brzmienia strun poprzez szarpanie ich palcem. Stroi się wtedy każdy dźwięk o pół tonu wyżej.

Jeżeli wymieniamy płytę rezonansową, po założeniu strun należy nastroić je czterokrotnie, gdzie ćwiekowanie jest pierwszym z nich. Zajmuje to od 10 do 20 dni.

Wymiana strun na nowe wiąże się z tym samym, czterostopniowym procesem, jednak trwa dłużej -od 20 do nawet 50 dni. W tym przypadku cena strojenia pianina czy fortepianu oscyluje w granicach 600zł.

Znajdź stroiciela w swojej okolicy


Źródła:  1 || 2 || 3