Skip to content

Czym się różni C. Bechstein od Bechsteina?

Marka C. Bechstein znajdująca się w ścisłej czołówce producentów pianin i fortepianów, wprowadziła do sprzedaży modele oznaczone jedynie nazwiskiem założyciela firmy, bez imiennego inicjału – Bechstein, kiedyś nazywane Bechstein Academy. Wywołało to długie dyskusje na forach pianistycznych, gdzie trudno o klarowną odpowiedź na pytanie: czym się różnią?

Głównym powodem takiego posunięcia była chęć zwiększenia grona klientów. W obliczu dostępności tanich modeli z Azji, niemiecka marka poszerzyła ofertę o serię instrumentów w konkurencyjnych cenach zachowując jednocześnie możliwie najwyższą jakość.
Instrumenty C. Bechstein są produkowane ręcznie według najwyższych standardów i rygorystycznych wytycznych z najlepszych materiałów. Ma to swoją, wysoką cenę. Podczas powstawania produktów marki Bechstein, niektóre etapy wykonują maszyny, co zmniejsza koszt produkcji. C. Bechstein pozostaje wierny tradycji i wykonuje wszystko według sprawdzonych przez lata procedur. Bechstein natomiast jest bardziej otwarty na innowacje technologiczne zarówno w zakresie materiałów, jak i rozwiązań konstrukcyjnych.

Obie serie są produkowane w tym samym miejscu tj. Niemcy, Saksonia, miasto Seifhennersdorf przy granicy z Czechami. Wszystkie części do obu serii są wybierane i wielokrotnie testowane przez specjalistów marki C. Bechstein. Przy powstawaniu modeli Bechstein nie zapomina się o grywalności, brzmieniu i jak przystało na markę z tradycjami – długowieczności.

Niektórzy twierdzą, że jeżeli ceny pianin i fortepianów są niższe, nie dzieje się to bez powodu i w konsekwencji tańsze egzemplarze zużywają się, podczas gdy drogie majstersztyki dojrzewają. Powyższa teza wydaje się wynikiem zdrowej logiki, jednak nie opiera się na doświadczeniu opartym na obcowaniu z marką, a jedynie na analogii zaobserwowanej przy produktach innych marek zlecających produkcję azjatyckim fabrykom.

W internecie można znaleźć opinie zadowolonych pianistów z instrumentów obu marek, a nawet i takich, którzy wolą Bechstein od C. Bechstein.
Patrząc z praktycznego punktu widzenia, instrumenty służą do tworzenia i odtwarzania muzyki. C. Bechstein brzmi inaczej niż Bechstein, co jednym może odpowiadać bardziej, lub mniej. Zarówno jedna jak i druga marka może posiadać swoich zwolenników.

Niemiecka firma nie jest odosobniona pod względem zabiegu modyfikacji nazwy i wydawaniem produktów pod jej szyldem. Na podobne posunięcia zdecydowały się m.in. firmy: Kawai, Steinway & Sons czy August Forster. Dla każdej z firm zabieg ten znaczy co innego, jednak dla każdej jest to działanie marketingowe służące zwiększeniu obrotów i umocnieniu pozycji na rynku.