Skip to content

Bee Composed, czyli jak zrobić ul w pianinie?

Lily Hunter Green to artysta tworzący instalacje wizualne i dźwięku. Jego ostatnia instalacja to BEE COMPOSED, projekt SNAP wystawiony na Aldeburgh Festival 2014. Założeniem instalacji jest zwrócenie uwagi na spadek populacji pszczół na świecie i potrzebę ich ochrony. Bowiem to my odpowiadamy za spadek ich populacji. Ta audiowizualna kompozycja ukazująca przez kameralne oko ich magiczny świat ma za zadanie poszerzyć wiedzę o przewidywanej katastrofie ekologicznej.

Artysta jest współczesnym kompozytorem, obecnie mieszkającym i pracującym w okolicach Brighton i Suffolk. Urodził się w 1990 roku w Melbourne w Australii. To absolwent Muzyki Współczesnej i Sztuki Uniwersytetu w Brighton. Jego instalacja składa się z dwóch pianin. Jednego, które ma na sobie dwa ule w strukturze podobne do prawdziwych uli, znajdujące się z górnych narożnikach pianina, które wyeksponowane jest na widok publiczny. To pianino dla widzów znajduje się na drewnianym podeście. Nie działa jednak jak konwencjonalny instrument do grania. Podejście do niego powoduje aktywację czujnika i jednoczesne włączenie brzęczenia, buczenia i podobnych dźwięków i akordów z wewnątrz drugiego instrumentu. Ten drugi instrument, schowany przed widzem to bardziej złożona technika, bowiem z niego nagrywane są filmy i puszczane symulujące aktywność pszczół w aktywnym ula – wyświetlane w ulu pierwszego pianina, które widz będzie mógł oglądać patrząc przez małe otwory wycięte w ulach.

Filmy pobierane są bezpośrednio z drugiego pianina. Aktywność pszczół dodatkowo będzie miała wpływ na dźwięki. Dzięki temu – ich ingerencji w tworzenie ula wewnątrz pianina, na jego mechanizmie, strunach, młoteczkach, artysta dodatkowo będzie komponować utwory, które będą ewoluować w całej wystawy SNAP. Prace składać się będą zatem z kompozycji fortepianowych w połączeniu z dźwiękami zainspirowanymi działaniem pszczół.

Nie trzeba obawiać się użądlenia przez owady, bowiem będą miały one jedynie bezpośredni dostęp do drugiego ukrytego instrumentu, gdzie będą mogły wchodzić w interakcje płyty rezonansowej i strun. Nie jest zatem znany ostateczny efekt działania pszczół, ale też otaczających warunków, szumów, wiatru. Z pewnością bedzie to coś niezwykłego i ciągle ewoluującego.

Projekt był możliwy dzięki darowiznom online uzyskanym przez Kickstarter. Do końca czerwca 2014 można było ją zobaczyć w Henry Moore Lawn w Snape Maltings, Suffolk.

JW na podst. 

http://lilyhuntergreen.com/portfolio/bee-composed/

https://www.kickstarter.com/projects/1568279553/bee-composed

http://snapaldeburgh.co.uk/2014/art_green.html

http://www.rhinegold.co.uk/magazines/international_piano/news/int_piano_news.asp?css=1